SARAJEVO, Tužilaštvo Kantona Sarajevo vodi predistragu na osnovu anonimne prijave podnesene protiv Suada Džinde, generalnog direktora Privrednog centra “Skenderija” Sarajevo, zbog nepravilnosti u poslovanju ovog preduzeća, trošenja novca i mogućeg mobinga.
Kako je potvrđeno, od radnika ovog centra traži se da obavljaju poslove koji nisu u opisu njihovog radnog mjesta pa tako, na primjer, visokoobrazovani kadrovi ponekad rade poslove čuvara, a majstori su fizički radnici.
Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata trgovine BiH, kaže da radnici ovo ne smiju javno iznositi iz straha i pritiska zbog čega povuku svoje izjave o mobingu.
“Tužilaštvo KS je dobilo prijavu zbog poslovanja ‘Skenderije’ i provjerava navode kako bi bilo utvrđeno ima li osnova za otvaranje istrage. Nismo dobili prijavu za mobing”, rekla je Jasmina Omićević, portaprol Tužilaštva KS.
Beširovićeva je istakla da je mobing vezan za kriminal, te je na nedavnom sastanku sa uposlenicima centra rečeno da je u naplati garderobe u Domu mladih, koji pripada “Skenderiji”, uplaćeno svega 100 KM zadnjih godina, pa je pitanje gdje ide taj novac. Dodala je da je teško uspostaviti socijalni dijalog s menadžmentom “Skenderije”.
Izvori bliski centru ističu da u “Skenderiji” postoje potlačeni i povlašteni i da su povlašteni zaposleni po rodbinskim vezama s članovima kantonalne vlasti, državnih institucija i samog preduzeća.
“Prošle godine su za dva mjeseca zakupci zatvorili čak 80 dućana u ‘Skenderiji’. Uprava ne animira zakupce da tu otvaraju dućane, plato izgleda kao groblje, a i zakup se određuje mimo cjenovnika. Angažuje se privatna firma za ugostiteljske poslove pored ugostiteljske službe centra koja je predviđena sistematizacijom. U jeku krize prije dvije godine kupljen je novi audi vrijedan više od 100.000 KM, a za reprezentaciju je ured generalnog direktora trošio 70.000 KM godišnje umjesto 20.000 KM”, kažu ovi izvori.
Napominju da “Skenderija” nije uskladila poslovanje sa Zakonom o privrednim društvima i tako, između ostalog, nema ured za reviziju koji će kontrolisati poslovanje, a i centar je jedino javno preduzeće u Kantonu Sarajevo koje nema vlastiti kolektivni ugovor o radu.
“Nije jasno zašto je Džindo 2009. godine ponovo dobio mandat kada je prethodni četvorogodišnji mandat završio sa gubicima. I pitanje je šta je sa Domom mladih. Milioni KM su dati za njegovu obnovu, a utrošen je samo dio”, dodao je naš sagovornik.
Direktor Suad Džindo kaže da je centar prošlu godinu završio sa oko 670.000 KM gubitka, ali da nema nepravilnosti u radu i da su svi troškovi u skladu s propisima. Dodao je da je sve što je rađeno u vezi sa Domom mladih transparentno. Na pitanje da li je dobijao prijave za mobing, odgovorio je da su ljudima dati zadaci za koje smatraju da ih ne trebaju raditi, te da su ti zadaci u sklopu radnih poslova, a kako to neko tumači, njegova je stvar. Nezavisne novine