SOFIJA, Bugarska nuklearka “Kozloduj” projektovana je da izdrži zemljotres od sedam stepeni po Rihterovoj skali, izjavio je ministar ekonomije, energetike i turizma Bugarske Trajčo Trajkov.
On je rekao da će i druga bugarska nuklearka “Belene”, čija je izgradnja u toku, moći da izdrži zemljotres ove jačine, mada je u cjelini područje Kozloduja bezbjednije sa seizmološke tačke gledišta.
Trajkov je rekao da će incident u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukušima 1, ponovo postaviti pitanje atomske energije u širi kontekst.
“Reaktori novije generacije su sa mnogo boljom zaštitom, od starih”, dodao je ministar Trajkov.
Bugarska nuklearka “Kozloduj” nalazi se na sjeveru zemlje, relativno blizu granice sa Srbijom, a sastavljena je iz šest reaktora, od kojih su samo dva u pogonu.
Prva četiri jačine od po 440 megavata zatvoreni su iz bezbjednosnih razloga neposredno prije ulaska Bugarske u EU, ali zbog nedostatka finansija još nisu demontirani. Za demontiranje jednog reaktora potrebno je između 200 i 300 miliona evra.
U opticaju u “Kozloduju” su peti i šest reaktor, jačine od po hiljadu megavata, novije ruske prizvodnje za koje Evropska komisija smatra da ne predstavljaju bezbjednosni problem.
On je rekao da će Agencija za nuklearnu regulativu odlučiti do kada će peti i šesti reaktor biti u funkciji.
“Kada nakon 20-30 godina i peti i šesti reaktor prestanu da proizvode struju, imaćemo potrebu i za osmim blokom, a do tada će nam biti potreban samo još jedan reaktor”, rekao je Trajkov.
U eksploziji u japanskoj nuklearki Fukušima 1, koja je oštećena u jučerašnjem zemljotresu povrijeđena su četiri radnika.
Bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je danas da je Bugarska spremna da u Japan pošalje dvadesetak vatrogasaca koji bi pomogli u gašenju požara i raščišćavanju terena od posljedica razornog zemljotresa i cunamija.