BANJALUKA, Visina duga klijenata prema bankama u RS zbog kašnjenja u otplati kredita prošle godine je i više nego udvostručena u odnosu na 2009. godinu, pokazuju zvanični podaci.
Ukupna dospjela potraživanja banaka po kreditima na kraju protekle godine skočila su za čak 127 odsto i dostigla 342,8 miliona KM, od čega skoro polovina prema privatnim preduzećima, a 40 odsto prema građanima.
Time je učešće kredita s otežanom otplatom u ukupno plasiranim zajmovima bankarskog sektora RS za godinu dana povećana sa 4,1 odsto na 8,7 odsto.
Automatski je raslo i učešće nekvalitetnih zajmova u ukupnim kreditima sa 7,8 odsto na čak 17 odsto, uglavnom zbog nekvalitetnih kredita preduzeća.
Milan Radović, član Upravnog odbora Udruženja banaka BiH, kaže da su ti podaci zabrinjavajući, kako s aspekta bankarskog sektora, koji je prošle godine zbog izraženog rezervisanja zapao u finansijske gubitke, tako i zbog potvrde lošeg stanja u privredi.
“Velika stopa rasta dospjelih potraživanja banaka možda i ne treba da čudi ako je poznat podatak o blokadi računa 29.000 firmi u BiH i izraženom otpuštanju radnika u privredi. Preduzeća, a sve više i njihovi radnici, zapadaju u tešku finansijsku situaciju, što se automatski odražava i na kašnjenje u njihovoj otplati kredita”, ukazuje Radović.
Goran Radivojac, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, smatra, pak, da nominalni rast dospjelih potraživanja i loših kredita, uprkos velikoj stopi, “nije alarmantan imajući u vidu prethodnu nisku bazu”.
Ove godine se, prema njegovim riječima, može očekivati stabilizacija prilika u domaćem bankarskom sektoru, koji je, kaže, snažno vezan za kretanja na tržištima Italije, Austrije i Slovenije, gdje se nalazi gro centrala bh. banaka.
“Primjetno je, takođe, da je Agencija za bankarstvo RS u ova turbulentna vremena generalno odradila bolji posao od svojih kolega u FBiH, jer su negativne posljedice u RS po skoro svim parametrima bankarskog sektora bile manje izražene”, ocjenjuje Radivojac.
Bankari u RS kao ohrabrujući podak navode lanjski rast ukupnih kreditnih plasmana za sedam odsto, na skoro četiri milijarde KM, ako se izuzmu filijale banaka iz FBiH, koje su sprovođenjem strože kreditne politike imale blagi rast od jednog procenta, na oko 900 miliona KM.
Prema zvaničnim podacima, najveći rast kredita u RS ostvaren je kod javnih i državnih preduzeća – 33 odsto, zatim Vladinih institucija 16 odsto, privatnih firmi osam odsto, a najmanji kod stanovništva od “svega” četiri odsto.
“Kreditna aktivnost banaka i prošle godine bila je oprezna, ali je očito da se probudila u odnosu na 2009. godinu, kada je praktično stagnirala”, kazao je Radović, koji je i direktor Nove banke Banjaluka.
Sektor MKO opet profitabilan
Sedam mikrokreditnih organizacija koje posluju u RS lani su ukupno ostvarile 805.000 KM dobiti, za razliku od 2009. godine, kada su poslovali sa gubitkom.
Bilansna aktiva četiri mikrokreditne fondacije i tri mikrokreditna društva prošle godine iznosila je 279,4 miliona KM i manja je za 12 odsto nego 2009, dok im je ukupni kapital porastao za jedan odsto i iznosio 59,1 milion KM. Ukupni krediti koje su MKO lansirale prošle godine manji su za devet odsto i iznosili su 229 miliona KM, pri čemu se 93 odsto kredita odnosi na fizička lica. Zaduženost građana RS iznosila je 187 KM po stanovniku i manja je za 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu, podaci su Agencije za bankarstvo RS. Nezavisne novine