BEOGRAD, Predsjednik kompanije Metalac iz Gornjeg Milanovca Dragoljub Vukadinović kaže da bi rekonstruisana Vlada Srbije trebalo da radi efikasnije zato što je manja.
On, ipak, dodaje da ne očekuje da će se napraviti neke značajnije pomake.
“Ako uzmete u obzir da je izborna godina, i da ona (vlada) mora tražiti neka pomirljiva rješenja zbog socijalne sigurnosti i kohezije u zemlji, mislim da se neki značajni pomaci neće napraviti. Ostaje mi da se nadam da će biti efikasnija”, rekao je on.
Vukadinović je kazao da država mora imati više sluha za zahtjeve privrede i da je neophodno stvoriti povoljan ambijent za investiranje.
To podrazumjeva, pored stabilnih makroekonomskih parametara i pravnu sigurnost kako bi imali efikasniji sistem privređivanja sa što manje administracije i čekanja. To bi, kako ističe čelnik Metalca, smanjilo i korupciju.
Vukadinović je naglasio da jedan od prioriteta Vlade Srbije treba da bude restrukturiranje javnih preduzeća i uvođenje profesionalnog menadžmenta.
“Sada imamo neodgovorno poslovanje javnih preduzeća koja su na neki način, postala partijski feudi i tako se i ponašaju. Njihovo poslovanje nije racionalno, nije odgovorno, troši se mnogo više para nego što bi trebalo”, upozorio je Vukadinović.
Kao pozitivan primjer restrukturiranja, Vukadinović je naveo Naftnu industriju Srbije, koja je prije tri godine, kada su je kupili Rusi po nekim proračunima bila u minusu od sedam, osam milijardi dinara, a 2010. je završila sa dobiti većom od 16 milijardi dinara.
On smatra da treba preduzeti podsticajne mjere ne samo za izvoznike, nego za cjelokupnu privredu dok probleme nelikvidnosti država mora da riješi kroz zakonsku regulativu i skraćenje roka dugovanja i kroz podsticajne kredite za likvidnost.
Vukadinović je istakao da su neophodni i podsticajni krediti za investicije sa razumnim kamata između tri i pet procenata, naglasivši da je sa sadašnjim kamatnim stopama između sedam i 13 odsto, i inflacijom od devet odsto, teško planirati neke investicije.
Vukadinović je naveo da se često privreda, s razlogom, protivila prilikom donošenja zakona zato što nije konsultovana, ili je konsultovana samo formalno. On dodaje da “to znači da nema ni dobre saradnje sa privredom, koja bi doprinijela da ti zakoni budu efikasniji”. Tanjug