FRANKFURT, Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošle sedmice 1,3 odsto na najniži nivo od početka novembra prošle godine.
Signali iz Evropske centralne banke da bi kamate u evrozoni mogle biti povećane već narednog mjeseca potaknuli su na valutnim tržištima rast kursa evra prema dolaru treću sedmicu zaredom.
Kurs evra prema američkoj valuti skočio je prošle sedmice 1,7 odsto, na 1,3985 dolara. U petak se u jednom trenutku, po prvi put od lanjskog novembra, probio i iznad nivoa od 1,40 dolara. Evro je ojačao i u odnosu na japansku valutu, pa je njegova cijena skočila 2,4 odsto, na 115,10 jena. I dolar je ojačao prema japanskoj valuti. Njegov je kurs porastao 0,8 odsto, na 82,30 jena. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošle sedmice 1,3 odsto, na 76,27 bodova, najniži nivood početka novembra prošle godine.
Predsjednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet iznenadio je u četvrtak, naznačivši da je povećanje kamata u evrozoni moguće već na narednom sastanku čelnika ECB-a u aprilu.
“Činimo sve što je potrebno kako bismo očuvali stabilnost cijena u srednjem roku, koristeći se pritom instrumentima kamatnih stopa, kao i drugim standardnim i nestandardnim mjerama. Nikad se unaprijed ne obvezujemo. Odluka o tome biće donijeta na idućem sastanku upravnog savjeta”, kazao je Trichet, nakon prošlosedmične sjednice čelnika ECB-a na kojoj su zadržane postojeće kamatne stope od rekordno niskih jedan odsto.
“Prije njegove izjave prevladavalo je mišljenje da kamatnjaci neće biti podignuti prije kraja godine”, ističe Silvio Peruzzo iz Royal Bank of Scotlanda. Ali, čini se da će ECB to učiniti prije nego što se očekivalo zbog jačanja inflacije. Inflacija u evrozoni dostigla je u februaru 2,4 odsto, premašujući ciljanu stopu ECB-a od “nešto manje od dva odsto” treći mjesec zaredom. Poveća li ECB kamate, to bi dodatno proširilo razliku između kamata u evrozoni i SAD-u. Američka centralna banka Fed već duže vrijeme drži ključnu kamatu na rekordno niskih nula do 0,25 odsto, a ECB na jedan odsto.
“U fokusu ulagača na valutnim tržištima i dalje će biti razlike u kamatama, a to sasvim jasno ide u prilog evropskoj valuti. I tako će ostati još barem sedmicu, dvije”, kaže Paresh Upadhyaya, strateg u BofA Merrill Lynch Global Researchu. Za razliku od ECB-a, američki Fed i dalje će, očekuje se, voditi vrlo popustljivu monetarnu politiku kako bi poticao rast privrede. Čelnike američke centralne banke najviše zabrinjava slabost tržišta rada. Doduše, posljednji podaci ukazuju na poboljšanja na tom tržištu.
U petak je objavljeno da je u SAD-u u februaru otvoreno oko 190.000 novih radnih mjesta, pri čemu je stopa nezaposlenosti pala sa devet na 8,9 odsto, najniži nivo od aprila 2009. “Vidljiva su postupna poboljšanja na tržištu rada, ali nedovoljna da bi Fed promijenio politiku”, kaže Paresh Upadhyaya. Osim uvjerenja da će niske kamate umanjiti privlačnost američke imovine, dolar pogađa i rast cijena nafte na svjetskim tržištima, jer je američka privreda više izložena višim cijenama energenata.
Daljnji rast cijena nafte mogao bi izazvati pad potrošnje Amerikanaca, a to bi potkopalo oporavak privrede koje ponajviše ovisi upravo o potrošnji. Zbog nemira na Bliskom istoku, švajcarski je franak, koji slovi za sigurniju investiciju u nesigurna vremena, i prošle sedmice ojačao prema američkoj valuti. Kurs dolara pao je 0,2 odsto, na 0,9262 franka. Ali, cijena evra prema švajcarskom franku skočila je prošle sedmice 1,4 odsto, na 1,2947 franaka. Hina/pd