KIŠINJEV, Premijer Moldavije Vlad Filat predložio je smanjenje plata čelnicima državnih preduzeća, nakon što su procurili podaci o zaradama direktora u ovoj zemlji.
Neposredni povod za taj prijedlog bio je nedavni skandal u parlamentu kada je objelodanjeno da direktor Nacionalne agencije za regulativu u energetici (NARE) dobija mjesečnu platu od 44.000 leja (oko 4.000 dolara) što je čak deset puta više od prosječne zarade i 50 puta više od prosječne penzije u zemlji.
Poslije skandala u parlamentu, javna glasila su objavila i primanja drugih direktora državnih preduzeća.
Tako, prema još neprovjerenim podacima, direktor operatera telefonskog monopoliste Moldtelekoma dobija 55.000 leja mjesečno, a guverner Nacionalne banke, prema vlastitom priznanju 36.000, mada novinari ukazuju da je njegova plata 2,5 puta veća.
Prema riječima premijera Filata, najnovija saznanja su “veoma interesantna, jer kriza nije ugrozila plate u državnim firmama koje su povećale cijene svojih usluga“.
Pokušaji vršioca dužnosti predsjednika Mariana Lupu da opravda visoke zarade službenika obrazloženjem da u državnim firmama personal mora da bude dobro plaćen kako bi odoljeo iskušenju da uzima mito, izazvali su samo podsmjeh većine stanovnika.
Prestonica Moldavije, najsiromašnije zemlje u Evropi, Kišinjev, obiluje prodavnicama sa evropskim cijenama, a može se pohvaliti i sa više luksuznih kvartova u kojima se prelijepe dvospratne i trospratne vile sa sopstvenim obezbjeđenjem kriju iza visokih ograda.
Bez obzira na pad cijena nekretnina u vrijeme krize, ovdašnje kuće i dalje koštaju oko milion dolara. Među žiteljima ovih kvartova su i biznismeni i poslanici parlamenta i članovi vlade i direktori državnih struktura.
Lider pokreta Antimafija, bivši savjetnik moldavskog predsjednika, Seržiu Mokanu je uvjeren da čak i sa velikom zaradom život na tako visokoj nozi ne može da se obezbjedi. On kaže da nijedna poreska deklaracija o primanjima, ne odgovara stvarnosti, pa da ni visoka plata nije zaštita od činovničke korupcije.
Kako je rekao Mokanu, kada je prije nekoliko godina razmatrano povećanje zarada sudijama za 2.000 leja, mjesečna primanja njihovih porodica su već dostizala desetak hiljada evra. U sektoru pravosuđa, smatra on, Moldavija je već prošla put sa koga nema povratka.
“Kozmetičkim mjerama, među kojima je i povećanje zarada, ne može ništa da se popravi”, kaže Mokanu, ukazujući da su neophodne korenite reforme i u pravosuđu i u drugim sektorima. Tanjug