BEOGRAD, Narod plaća 110 miliona evra godišnje za plate 8.242 direktora, zamjenika, pomoćnika i ostalih rukovodilaca u 570 javnih preduzeća u Srbiji.
Iako su ta preduzeća ukupno u gubitku četiri milijarde evra i imaju veliki višak zaposlenih, prosječne plate u njima su oko 50.000 dinara.
To je za 50 odsto iznad srpskog prosjeka i gotovo duplo više nego u privatnom sektoru.
U Uniji poslodavaca Srbije, koja je i izračunala da se za direktorske plate izdvaja 110 miliona evra, tvrde da bi država za te pare mogla da dovede gotovo 600 vrhunskih, dokazanih menadžera iz Evropske unije.
“Javna preduzeća uspješno služe za uhljebljavanje partijskih kadrova, a jedini cilj je da rođaci i prijatelji stranačkih funkcionera dobiju što bolje plaćena mjesta. Postoji podatak da u 570 lokalnih i republičkih javnih preduzeća radi 8.242 ljudi na rukovodećim funkcijama. Njihove plate su u prosjeku veće od 70.000 dinara, a na najvišim funkcijama i veće od 200.000”, kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca.
On dodaje da “računica govori da bi za Vladu bilo isplativije da za isti novac dovede 600 vrhunskih menadžera iz EU i plati ih mjesečno oko 10.000 evra. Time bi se automatski uštedjelo više od 400 miliona evra, koliko se ‘istopi’ na korupciju u javnim nabavkama”.
Rajić naglašava da problem nije samo što se unutar ovih firmi plate raspodjeljuju nepravedno već i to što u privatnom sektoru radnici zarađuju gotovo dvostruko manje.
“Prosječna plata u privatnom sektoru je 29.587 dinara, a jedan od razloga što nije veća je i ogroman dug javnih preduzeća prema privatnicima. Uz to, stranačko rukovođenje javnim preduzećima dovelo je do toga da im je pola tržišne vrijednosti ‘pojedeno’. Ako se ovako nastavi, za nekoliko godina dugovi će prevazići njihovu vrijednost, pa će gubici biti pokrivani iz budžeta i to iz poreza privatnih kompanija i građana”, upozorava Rajić.
Prosječna srpska plata u januaru bila je 34.000 dinara, a prema podacima koje su dostavila veća javna preduzeća, kod njih se prosječne zarade kreću između 45.000 i 50.000 dinara. Tako postoji i paradoks da su sekretarice u EPS-u plaćenije od profesora, ljekara… i da su njihove plate 38.000-52.000 dinara, dok pogonski radnik zarađuje svega 45.500 dinara.
Država čuva dinosauruse
Ekonomisti kažu da država ne želi da sredi stanje u javnim preduzećima jer im ona služe za namirivanje stranačkih apetita.
“Kako ko dođe na vlast, preduzeća postaju partijska, a ne javna. I tako imamo neke dinosauruse od preduzeća koja žive van tržišnog privređivanja i povlašćena su u odnosu na ostale. Vlada je trebalo odavno da uradi nešto oko restrukturiranja, ali sada je za veliki broj njih teško to sprovesti”, kaže Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja.
Stručnjak Ekonomskog instituta Ivan Nikolić kaže da država ima malu kontrolu nad poslovanjem javnih preduzeća. “Nedavno je državni revizor počeo da nešto radi, ali ćemo tek vidjeti šta će se desiti i šta će biti rezultati tih nalaza”, navodi Ivan Nikolić. Press