KOPAONIK, Privredni rast po stopi od 1,5 odsto je anemičan i nedovoljan da se nadomjesti pad od četiri odsto iz 2009, izjavio je predsjednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin na Biznis forumu na Kopaoniku.
“Uz to održivost ovog rasta je pod znakom pitanja i zbog dvocifrene inflacije, usporavanja stranih investicija i poništavanja privatizacije”, rekao je Đuričin.
Predsjednik SES-a je naglasio da u svjetskom BDP-u Srbija učestvuje sa 0,06 odsto i po tome ima tretman statističke greške.
“Zato ako se sami ne izvučemo iz krize, niko nam neće pomoći da se to desi”, poručio je Đuričin.
On je ponovio da NBS ne bi trebalo da se ponaša “arogantno” i da joj stabilnost cijena ne bi trebalo da bude jedini cilj. NBS, prema njegovim riječima, mora da vodi računa i o stopi nezaposlenosti i cijeni aktive.
Đuričin je rekao da bi bilo dobro napraviti “sinergiju antikriznih programa koji postoje u Srbiji”, ističući da svi oni imaju “visok stepen kompatibilnosti”.
Đuričin je na “Kopaonik biznis forumu 2011.” predstavio kako ta “sinergijska mapa” treba da izgleda, naglašavajući da su svi scenariji izlaska iz krize slični, između ostalog, u dijelu poštovanja lokalnih specifičnosti i podrške proizvodnji robe visoke vrijednosti.
On je rekao da bi na taj način svakako bili isključeni “nelogični odnosi”.
On je ocijenio da je “zemlja još u teškoj i neizvjesnoj situaciji, iako smo izašli iz recesije u trećem kvartalu prošle godine”.
Predsjednik Saveza ekonomista Srbije je istakao da veliku pažnju treba posvetiti privatnom sektoru, ističući da je “legimitet tog sektora na niskom nivou” i da su privrednici označeni kao krivci za sve teškoće koje su pogodile srpsku privredu, a činjenica je da to nije tako i da se ta preduzeća bore sa velikim opterećenjima za koja im je potrebna velika pomoć države.
Đuričin je rekao i da javni sektor nije restruktuiran kako treba, ocjenjujući da mu je dodjeljena uloga socijalnog stabilizatora sa neekonomskim cijenama, a da je tu prisutno i loše upravljanje zbog “partijske svojine u upravljanju javnim sektorom”. Emg.rs