BERN, „Poštama Srpske“ međunarodni kod je dodijeljen kao odgovor na zahtjev koje su podnijele one same.
Iako zahtjev nije stigao od nadležnog Ministarstva BiH, radi se o legitimnom i zahtjevu i odluci, kažu u Bernu.
Kao primjer da se ne radi o presedanu niti politički motivisanoj odluci u Svjetskoj poštanskoj uniji, čije je sjedište u Bernu, navode da su Portugalu dodijeljena 22 koda, dok ih grad Brisel ima čak osam.
Pošto kažu da su pažljivo pregledali sva dokumenta, u Svjetskoj poštanskoj uniji zaključuju da su Pošte Republike Srpske dobile svoj međunarodni kod za obradu pošte (IMPC) na sopstveni zahtjev, a ne na zahtjev nadležnog ministarstva u BiH, kako je ranije bilo rečeno. Međutim da je i dalje u pitanju legitimni zahtjev, dovoljan za registraciju IMPC-a, za Dojče vele objašnjava Rheal Le Blanc iz Svjetske poštanske unije:
„Mi smo bili u komunikaciji sa nadležnim ministarstvom u zemlji i prema našim pravilima ovlašćeni operater može da traži IMPC. Vlasti BiH su navele da postoje tri ovlašćena poštanska operatera u zemlji. Svaki od njih, na osnovu svog statusa, može da dobije IMPC za svoju kancelariju za razmjenu međunarodne pošte.“
Tako u dokumentima Svjetske poštanske unije stoji da su osim „BH Pošta“, u BiH zvanično određeni i poštanski operater „Pošte Srpske“ , kao i “Hrvatska Pošta d.o.o Mostar“.
Povodom oštrih reakcija koje je dodjeljivanje IMPC „Poštama Srpske“ izazvalo u „BH Pošti“ i Federaciji BiH, u Svjetskoj poštanskoj uniji kažu da su u kontaktima sa nadležnim institucijama na nivou BiH kako bi razjasnili ovu situaciju. U ovoj organizaciji podvlače neophodnost razumijevanje razlike između poštanskog koda i međunarodnog koda za obradu pošte, i odbaciju optužbe da je međunarodni kod dodijeljen „Poštama Srpske“ presedan koji može imati političke implikacije.
U pitanju je tehnički standard koji služi u čisto operativne svrhe, kaže Le Blanc za Dojče vele:
„Ovo je pitanje o kome će se, pretpostavljam, raspraviti unutar BiH. Sa naše strane, u ovom trenutku, sve izgleda u redu. Nastavićemo naše razgovore koji su na nivou ministarstva ili države BiH.“
I dok rasprava u BiH traje, pri čemu u Banjaluci smatraju da je u pitanju opravdani potez u cilju efikasnijeg poslovanja, a iz Sarajeva najavljuju akcije u cilju osporavanja ove odluke, u Svjetskoj poštanskoj uniji kažu da je za funkcionisanje poštanskih operatera širom svijeta važno da imaju međunarodne kodove, kao indikatore gdje idu i odakle dolaze međunarodne pošiljke. Kao ilustraciju da se radi o uobičajnoj proceduri u svijetu, a nikako o presedanu koji može predstavljati priznanje nečijeg suvereniteta, Le Blanc za Dojče vele navodi i primjere:
„Recimo u Portugalu pošta ima 22 koda. U Kanadi međunarodna pošta stiže i šalje se iz Vankuvera, Toronta, Montreala…Samo u Briselu postoji osam kodova. I to je prirodno, jer međunarodna pošta može da stiže i ide ka različitim lokacijama.“ Nezavisne novine