BEOGRAD, BiH najveću spoljnotrgovinsku razmjenu ostvaruje sa zemljama Dunavske regije i stoga je logično njeno uključivanje u ovu strategiju iako rijeka Dunav ne protiče kroz BiH, izjavio je u Beogradu sekretar za turizam Spoljnotrgovinske komore BiH Goran Brčkalović.
“Naši najveći izvozni i uvozni rezultati se ostvaruju sa zemljama Dunavske regije – Srbijom, Hrvatskom, Austrijom i Njemačkom. Najviše investitora u BiH je isto tako iz zemalja Dunavske regije, i sa te strane i postoji logika uključivanja”, rekao je Brčkalović na konferenciji za novinare o Dunavskoj strategiji, koju je Privredna komora Srbije organizovala u okviru 33. Međunarodnog sajma turizma.
Brčkalović je istakao da se Spoljnotrgovinska komora BiH maksimalno uključuje u projekat Dunavske strategije jer se na taj način može doći do kvalitetnih ideja i projekata i kvalitetnije konkurisati za sredstva iz fondova EU.
Direktor Dunavske turističke komisije Gerhard Skof izjavio je da je Dunavska strategija šansa, izazov, ali i opterećenje za sve, jer se zemlje podunavskog regiona moraju približiti i pogledati koje su prepreke, a koje zajedničke šanse.
Skof je rekao da je u dokument Dunavske strategije uvršćen i turizam i da je zajednički interes svih zemalja dunavske regije da razvija sve oblike turizma.
Sekretar Udruženja za turizam Privredne komore Srbije Dragana Šabić izjavila je da je usvajanje Dunavske strategije od velikog značaj jer omogućuje brže procedure pristupa EU i doprinijeće ubrzanom razvoju i bržoj integraciji cijelog regiona u EU.
Ona je navela da se zvanična ratifikacija Dunavske strategije očekuje u prvoj polovini ove godine, da u njoj učestvuje 14 zemalja od kojih su osam članice EU, a iz Srbije je prihvaćeno 20 projekata.
Šabićeva je pojasnila da je Dunavska strategija zasnovana na tri stuba – razvoj i bezbjednost vodenih plovnih puteva, transport i prateća infrastruktura i zaštita životne okoline.
Predstavnik Privredne komore Slovenije Vjekoslav Korošec izjavio je da je Dunavska strategija okvir za razvoj privrednih mogućnosti regije i poboljšanja uslova života i zaštite životne okoline.
On je istakao da su za uspješno kandidovanje i realizaciju projekata nephodna saradnja komora regiona, stručna savjetovanja, učestvovanje na sajmovima i razmjena iskustava.