BEOGRAD, Božidar Đelić, potpredsjednik Vlade Srbije rekao je da je sporazum o slobodnoj trgovini sa zemljama regiona CEFTA u interesu Srbije pošto jedino sa tim zemljama ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni.
Suficit je prošle godine iznosio, kako je rekao, 1,3 milijarde evra. On je istakao da Srbija nije iscrpila sve potencijale razmjene i da posebno sa Hrvatskom i Albanijom postoji dosta mogućnosti za napredak.
Đelić je istakao da postoji problem plasmana robe na UNMIK-Kosovo jer Srbija ne priznaje carinski pečat privremenih organa te teritorije.
„To će biti jedna od tema predstojećeg dijaloga Beograda i Prištine“, istakao je on.
Ekonomista Goran Nikolić je naglasio da će Srbija po ulasku Hrvatske u Evropsku uniju biti lider među zemljama potpisnicama CEFTA sporazuma.
„Srbiji je u interesu da Hrvatska što prije uđe u EU pošto će izvoziti u tu zemlju bez carina, dok će, s druge strane, Srbija imati carine prema Hrvatskoj“, kazao je on.
Cilj tog Sporazuma je, prema njegovim riječima, da se poveća izvoz i privuku strane direktne investicije.
„CEFTA ne odgovara samo domaćim preduzećima koja nisu konkurentna“, rekao je Nikolić.
Nebojša Savić, profesor na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju je istakao da su za jačanje pozicije Srbije potrebne nove i kvalitetne reforme.
On je objasnio da bi trebalo unaprijediti političke institucije, makroekonomsku politiku i poslovno okruženje.
Savić je predložio osnivanje regionalne razvojne banke koja bi podsticajno djelovala u regionu ne samo kada je riječ o trgovinskoj razmjeni već i proizvodnji.
„Infrastruktura mora biti unapređena kao i regionalna komunikacija, trebalo bi napraviti energetsku mrežu u funkciji cijelog regiona, produbiti veze finansijskog tržišta, smanjiti trgovinske barijere“, naglasio je on.
Najveći izazovi regiona, prema njegovim riječima, su otvaranje radnih mjesta, povećanje investicija, reforma sistema obrazovanja i ekonomska diversifikacija. Emg.rs