SARAJEVO, Prema podacima agencija za bankarstvo, od 1,4 miliona kredita, koliko ih je plasirano u BiH, 0,4 odsto vraćaju žiranti, rekao je sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić.
Prema njegovim riječima, u strukturi žiranata koji vraćaju tuđe kredite mnogo je onih koji bez ikakvih pogovora vraćaju kredite, bez obzira na to iz kojih razloga ga vraćaju, a podatak da je u BiH 200 000 ili 300 000 prevarenih žiranata je predimenzioniran i ne vodi rješavanju tog problema.
Kada je riječ o planovima banaka u BiH za ovu godinu, Mišić je rekao da je najveći broj ovih finansijskih institucija planirao aktivnosti sa blagim povećanjem do 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
“Ovaj optimizam svakako da neće biti realan i ostvariv ako i ukoliko ne bude značajnijih reformskih promjena i bržih i snažnijih reakcija na otklanjanje niza prepreka u poslovnom ambijentu”, istakao je Mišić i dodao da iz Udruženja pozdravljaju poteze Centralne banke BiH, kada su u pitanju odluke o smanjenju obaveznih rezervi.
On smatra da bi se više trebalo angažovati na usklađivanju i harmonizaciji svih instrumenata kreditne politike sa obaveznom rezervom, a koje su u nadležnosti agencija za bankarstvo, te da bi Centralna banka, uprkos niza ograničenja koje proizlaze iz “karensi borda”, trebala preuzeti aktivniju ulogu na uspostavljanju i oživljavanju tržišta novca i kapitala.
“Ako bi se na ovom više radilo, tada se vjerovatno ne bi pojavljivao problem tako velikog viška sredstava od oko 1,5 milijardi KM koje banke drže u Centralnoj banci iznad obaveznih rezervi”, rekao je Mišić za sarajevsko “Oslobođenje”.
Sekretar Udruženja banaka BiH je naglasio da je “karensi bord” jedini realan i moguć model u BiH, koji je za sada nezamjenjiv, te da nije dobro ako ne postoje ideje za inovaciju i korekcije postojećeg.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koliko je od tih 1.4 miliona plasiranih kredita u BiH obezbijedjeno sa zirantima a koliko sa drugim instrumentima obezbjedjenja ?
Zivo me interesuje..
Mislim da bi bilo fer dati broj žiranata koji vraćaju kredite, a ne pakovati nepoznati broj u priču od 0,4%. Ovako to dođe oko 5.600 žiranata koji vraćaju tuđe kredite. Bilo bi lijepo znati je li 1,4 miliona ukupan broj svih kredita ili je osnovica neka druga.
može li 0,4% od bilo čega biti mnogo??
Kad bi pretpostavili da je plasirano 1.4 miliona kredita fizičkim licima i da su svi obezbijeđeni žirantima, imali bi ovih 5.600 koji vraćaju tuđe kredite. Među njima “mnogo” je onih koji se ne bune što vraćaju i opet samo možemo pretpostaviti koji je to broj niti da li se i oni smatraju prevarenim.
Procentualno prikazano, i da se radi o 0,4% ubistava, silovanja ili ko zna čega, ne bi izgledalo da je mnogo. Ali svaki pojedinačni slučaj je veliki, pa tako i žirantima koji iz svog džepa svaki mjesec plaćaju tuđe kredite.
Prema Udruženjima žiranata ispade da je svaki peti plasirani kredit bio “prevarantski”, dok za banke i Agencije za bankarstvo problem žiranata postoji na nivou “statističke greške”.
Očigledno je da problem prevarenih žiranata nije tako masovan (iako je svaki pojedinačni slučaj velik), ali nije ni zanemariv kako ga predstavljaju bankari.
Slazem se da je izjava g-dina Misica neodredjena, vjerovatno namjerno jer on ipak zastupa interese banaka i bankara.
Bilo bi lijepo znati koliko je u BiH trenutno aktivnih kredita, koliko je tokom 2010 moralo biti otpisano, koliko je kredita otpisano u 2011, koliki je ukupni saldo aktivnih kredita, koliki je ukupan iznos plasiranih kredita tokom 2010 i 2011 i jos mnogo toga. Mislim da se te brojke namjerno ne iznose u javnost jer bi pokazale sliku neuspjeha bankarskog sektora.
Takodjer bi bilo jako korisno znati koliko otpisanih kredita otplacuju ziranti i sta su razlozi?
@Bojan B.
Kada se bankarski pos'o radi kako treba svaki ( zapamti SVAKI) kredit je obezbjedjen mjenicama ziranata ili ako je “bez ziranata” obezbjedjen je mjenicom glavnog duznika.
Ovo se odnosi i na kredite pravnih lica gdje se uzimaju mjenice vlasnika pravnog lica te eventualnih jemaca.