BEOGRAD, U Srbiji je, prema procjenama stručnjaka Međunarodnog monetarnog fonda, od početka krize, u posljednje dvije godine, zatvoreno čak 400.000 radnih mjesta. Ova je velika brojka ”iznenadila” ne samo državni aparat, već i sindikate koji u kalkulacijama o broju nezaposlenih, nisu dostigli toliku brojku.
– Naše su procjene bile da se u posljednje dvije godine ugasilo najviše 260.000 radnih mjesta, pa smo svi zatečeni brojkom koju je iznijela delegacija MMF – objašnjava Ranka Savić, predsjednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata. – Ipak, oni tvrde da raspolažu pravim podacima i upravo ovu činjenicu koriste kako bi pokazali koliko nam je privreda u zastoju.
Ni u državnim službama nema jasnih procjena o stvarnom broju nezaposlenih. U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da je u ovom trenutku, na njihovoj evidenciji oko 729.520 ljudi, dok je krajem 2008. godine bilo svega 727.261. U Republičkom zavodu za statistiku, pak, procjenjuju da je stopa nezaposlenosti 19,2 odsto, tako da posao aktivno traži oko 560.000 građana.
– Sasvim je neozbiljno, pa i neodgovorno, što u Srbiji nijedna institucija nema pravu sliku o broju nezaposlenih – ocjenjuje Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije. – I u MMF se bave procjenama, a ne realnim pokazateljima i njihova je računica objedinila formalnu i neformalnu ekonomiju. Sabrali su sve one koji su ostali bez legalnog posla i one koji su prestali da se bave radom na crno.
Prema posljednjem istraživanju poslodavaca, najviše su stradali građevinci, tekstilci, mali preduzetnici.
– Ugostiteljstvo je, takođe, pretrpjelo ogroman udar od početka krize, pa je u posljednje dvije godine 19.000 radnika u ovom sektoru ostalo bez posla – priča Rajić. – Samo u Beogradu je danas 42 odsto manje lokala u odnosu na 2008. godinu. U tekstilnoj industriji trećina je ostala bez plate, a u sektoru preduzetništva oko 60.000. Zato oni mahom prelaze u sivu zonu i tamo pokušavaju da zarade neki dinar. I tamo im, međutim, to sve teže polazi za rukom.
Za 15 odsto mjesta kriva i privatizacija
Za zatvaranje radnih mjesta nije kriva samo ekonomska kriza, ocijenjuju u Uniji poslodavaca, već i privatizacija. – U 2009. godini, kada je zabilježen ogroman rast nezaposlenosti, mnogim su firmama istekli ugovori o socijalnim programima koji su sklapani u vrijeme privatizacije na period od tri godine. Tako je za deset do 15 odsto, od ukupno zatvorenih radnih mjesta, pravi krivac – racionalizacija. Novosti