BANJALUKA, Iako RS posjeduje veliki turistički potencijal, taj sektor u bruto domaćem proizvodu (BDP) RS učestvuje sa manje od jedan odsto, što je značajno ispod regionalnog i evropskog prosjeka.
Procjene koje su iznesene na jučerašnjoj završnoj javnoj raspravi o Nacrtu strategije razvoja turizma RS, održanoj u Privrednoj komori RS, pokazuju da RS bilježi godišnji prihod od turizma od oko 250 miliona evra, dok FBiH ima milijardu evra prihoda. Prema istoj analizi, Srbija ostvaruje oko 1,5 milijardi evra prihoda, Crna Gora dvije milijarde, a Hrvatska čak devet milijardi evra.
“RS posjeduje veliki turistički potencijal u prirodnim resursima i kulturnom nasljeđu zemlje, a mi ćemo uložiti dodatne napore kako bi se kvalitet našeg turističkog proizvoda poboljšao”, rekao je Srđan Todorović, savjetnik ministra turizma RS.
On je objasnio da je cilj planirane strategije, koja bi uskoro trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri, povećanje učešće turizma u ukupnom BDP-u i broj zaposlenih u turizmu, te da se kroz akcione i master planove unaprijedi turistička oblast.
Jovo Ateljević, profesor banjalučkog Ekonomskog fakulteta, koji je učestvovao u izradi Nacrta strategije, istakao je da je održivi turizam, odnosno ekonomska opravdanost, glavni pravac razvoja turizma u RS.
“Problem ocjenjivanja pravaca razvoja je i u tome što mi nemamo ozbiljnu analizu ko nas zaista posjećuje, te ne možemo na osnovu tih istraživanja postaviti pravce razvoja i ocijeniti potencijale kako bismo privukli turiste”, rekao je Ateljević.
On je istakao da banjski i zimski turizam RS posjeduju velike mogućnosti, ali da treba raditi na edukaciji i izgradnji infrastrukture koja bi bila vjetar u leđa ovoj oblasti.
Ekonomski analitičar Duljko Hasić ocjenjuje da BiH već dugo vremena neozbiljno pristupa velikim mogućnostima razvoja turizma.
“Kod nas postoji dosta priče o strategijama i načinima na koje bi trebalo da se pristupi razvoju turizma u BiH, dok do realizacije konkretnih turističkih projekata na terenu ne dolazi”, rekao je Hasić.
BiH, prema njegovim riječima, bez obzira na velike turističke potencijale, ne može ozbiljno da govori o razvoju turizma bez ispunjavanja osnovnih pretpostavki za privlačenje inostranih turista, kao što je izgradnja mreže autoputeva.
“Pored zakonske regulative, u oblasti turizma je neophodno podržati razvoj infrastrukuture i pratećih djelatnosti koje su naslonjene na ovu oblast”, ukazao je Hasić.
Na taj način bi BiH, smatraju analitičari, daleko više profitirala, iako je 2010, zbog niske osnovice, zabilježeno povećanje broja dolazaka i noćenja turista za 17 odsto, što je dva i po puta više od svjetskog prosjeka.
Prema podacima Grupacije za turizam i ugostiteljstvo Spoljnotrgovinske komore BiH, u našoj zemlji su lani registrovane posjete 56,9 odsto stranih i 43,1 odsto domaćih turista. Najveći broj dolazaka, oko 45 odsto, ostvaren je iz zemalja bivše Jugoslavije, zatim, Italije, Turske, Poljske, Njemačke, Austrije i Francuske. Najveće procentualno povećanje stranih turista bilo je iz Albanije, Irske, Kine, Japana, Italije i Rusije.
Godišnji prihod od turizma (u mil. evra)
RS 250
FBiH 1.000
Srbija 1.500
Crna Gora 2.000
Hrvatska 9.000
Nezavisne novine