BEOGRAD, Prva aukcija petnaestogodišnjih kuponskih obveznica u Srbiji sa kamatnom stopom od 5,85 odsto i polugodišnjom isplatom biće održana sutra, najavilo je Ministarstvo finansija Srbije.
Ukupna vrijednost obveznica je 200 miliona evra, a prikupljena sredstva biće korišćena za finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje obaveza koje dospjevaju ove godine.
Nominalna vrijednost obveznice je 1.000 evra, navodi se u saopštenju i dodaje da će u fazi predotvaranja važiti ograničenje obima emisije koju može da kupi jedan investitor od 30 odsto.
Ukoliko cijela emisija ne bude prodata u jednom danu, aukcija će biti ponovljena.
Biće to druga aukcija evroobveznica, nakon prošlosedmične na kojoj je prodata cijela emisija, odnosno 200.000 zapisa pedesettronedeljnih diskontnih obveznica nominalne vrijednosti 200 miliona evra.
Te hartije, koje dospjevaju 17. februara 2012, prodate su po kamatnoj stopi od 4,48 odsto na godišnjem nivou.
Nominalna vrijednost dostavljenih ponuda na toj aukciji bila je čak pet puta veća od emisije, bilo je 20 učesnika a ukupno su podnjete 102 ponude pri čemu se brojem prihvaćenih ponuda izdvojio bankarski sektor (16), pokazuju podaci Uprave za dug Ministarstva finansija.
Bila je to prva aukcija državnih zapisa izraženih u evrima. Prije te i aukcije zakazane za sutra Srbija se nije zaduživala prodajom hartija od vrijednosti u evrima već prodajom zapisa u dinarima.
Prva aukcija zapisa indeksiranih u evrima bila je 29. decembra 2010, kada su prodati svi šestomjesečni zapisi ukupne vrijednosti 21 milijardu dinara.
U Upravi za javni dug ističu da emitovanje evroobveznica ne znači odustajanje od politike dinarizacije i podsjećaju da Srbija ima veliki dio duga u evru i da je logično da sredstva prikuplja u evropskoj valuti jer gubi na kursu ako za izmirivanje tog duga koristi dinare.
Inače, predstavljajući budžet za 2011. ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović rekla je da je izdavanje evroobveznica posljednji korak za koji će se Srbija odlučiti, ali da je stanje na tržištu sada povoljno zbog zainteresovanosti stranih investitora i pada kamata. Beta