BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije /EPS/ i italijanska kompanija “Seći energija” potpisali su u Beogradu Preliminarni sporazum o saradnji u oblasti elektroenergetike za realizaciju izgradnje sistema hidroelektrana na srednjoj Drini, a jedan od strateških partnera koji će učestvovati u realizaciji ovog projekta je i Elektroprivreda Republike Srpske /ERS/.
Sporazum su potpisali generalni direktor EPS Dragomir Marković i predsjednik “Sećija” Gaetano Makaferi, u prisustvu srpskog ministra rudarstva i energetike Petra Škundrića i italijanskog ministra ekonomskog razvoja Paola Romanija.
Škundrić je poslije potpisivanja izjavio da je riječ o jednom od najboljih hidropotencijala, srednjoj Drini, koja je park “čiste energije”, kao i o kapacitetu više od 300 megavata, dok je vrijednost čitavog projekta više od 800 miliona evra.
On je naveo da se saradnja Italije i Srbije u energetici odvija veoma dobro i da ovaj potpisani sporazum predstavlja dalji napredak u saradnji.
Romani je rekao da je ovo početak plodne saradnje dvije zemlje i početak nekih inicijativa u narednim mjesecima, koje će se desiti, a s ciljem proizvodnje električne energije, čija proizvodnja treba da počne 2014. godine.
On je naveo da je cilj Italije da od ukupne energije koja se proizvodi 17 odsto bude iz obnovljivih izvora, te dodao da će struja koja se proizvede zajedničkim srpsko-italijanskim projektima podvodnim kablom, kroz Crnu Goru, dolaziti u Italiju.
Hidropotencijal rijeke Drine smatra se jednim od najplemenitijih hidropotencijala za proizvodnju čiste energije u Evropi.
Između Vlada Italije, Srbije i RS već je potpisano nekoliko sporazuma o saradnji na korišćenju hidropotencijala rijeke Drine.
Strateški partneri u oblasti proizvodnje električne energije iz Italije, Srbije i RS, koji će realizovati ove projekte su preduzeća “Seći”, EPS i EPRS.
Ovi sporazumi su još jedan značajan korak u realizaciji ovih značajnih hidroenergetskih projekata.
Polovinom septembra prošle godine EPS i EPRS potpisale su sporazum o saradnji u izradi tehničke dokumentacije za gradnju hidroelektrana na srednjoj Drini, na potezu od Bajine Bašte do Zvornika, snage 300 megavata, a vrijednost tih investicija procjenjuje se na oko 819 miliona evra.