BEOGRAD, Državni sekretar u ministarstvu energetike Srbije Nikola Rajaković izjavio je danas da bi novi zakon o energetici mogao pozitivno da utiče na poslovanje Elektroprivrede Srbije i dodao da očekuje da će cijene struje od početka 2012. biti realnije, pošto će njihovo određivanje biti prepušteno Agenciji za energetiku.
Povodom današnjeg završetka javne rasprave o Nacrtu zakona o energetici, Rajaković je rekao da je novim zakonskim aktom predviđeno razdvajanje distribucije od snabdijevanja u elektroenergetskom sektoru.
“Vidim to kao pozitivan izazov za EPS, jer će dobiti puno više tržišnih poslova i to će biti pozitivni izazovi za EPS, jer će morati da se počne tržišno ponašati”, rekao je Rajaković.
Odgovarajući na pitanje da li će to eventualno omogućiti početak privatizacije EPS-a, Rajaković je odgovorio da “to naprotiv koči privatizaciju EPS-a,” naglasivši da je cilj resornog ministarstva da na strani snabdijevanja otvori tržište za konkurenciju, a da će oblast elektro mreže biti strogo regulisana i “biće slab kandidat za privatizaciju”.
“Razdvaja se posao mrežara, odnosno onoga ko brine, planira i vodi mrežu, od onoga ko vrši snabdijevanje električnom energijom kupaca i naplaćaju račune,” pojasnio je Rajaković i ocijenio da je to razdavajanje mreže od poslova koji se odnose na snabdijevanje u skladu sa pozitivnim evropskim tendencijama u zakonodavstvu.
“Cilj tog razdvajanja je da se te dvije djelatnosti međusobno ne ispomažu,” dodao je on i naglasio da će mrežna djelatnost u elektroprivrednom sektoru biti strogo regulisana i da će ta djelatnost funkcionisati sa profitom i neće zavisiti od procenta naplate struje.
Snabdijevač će, s druge strane, biti izložen tržištu i uspješnost njegovog posla će se, između ostalog, vidjeti kroz to da li je naplatio ili nije naplatio račune za isporučenu struju, rekao je Rajaković.
Nacrtom novog zakona o energetici, koji bi već u martu trebalo da uđe u skupštinsku proceduru, predviđeno je da Agencija za energetiku od početka 2012. reguliše cijene struje i gasa u Srbiji.
Ističući da će Agencija na taj način imati više nadležnosti, Rajaković je izrazio očekivanje da će od sljedeće godine cijene struje odslikavati realne troškove i omogućavati razvoj elektroprivrednog sektora.
Vlada se na taj način, kako je ocijenio, “rješava jednog neugodnog posla i prepušta da to radi neutralni stručni entitet”.
Ocjenivši da su na adresu Ministarstva energetike tokom javne rasprave upućene konstruktivne primjedbe na predloženi Nacrt zakona o energetici, Rajaković je kazao da će resorno ministarstvo “sa punom pažnjom razmotriti te primjedbe” i da će se tekst tog nacrta zakona popraviti gdje god to bude moguće.
Jedan dio primjedbi investitora u vjetroelektrane treba uvažiti, iako oni za sebe traže prezaštićen položaj, a ne brinu se o investicijama u termoelektrane i hidroelektrane, rekao je državni sekretar i dodao da su te primjedbe razumljive, ali da je upravo zadatak ministarstva da objektivno razmotri sve prijedloge.
Rajković je napomenuo da, poslije danas završene javne rasprave o Nacrtu zakona o energetici, slijedi ujednačavanje i uvažavanje pristiglih primjedbi na nacrt tog zakona.
Za desetak dana će on biti prosljeđen drugim ministarstvima, a do kraja februara i Vladi Srbije na usvajanje, dok bi već u martu taj prijedlog zakona mogao biti poslat Skupštini Srbije na usvajanje, zaključio je Rajaković. Tanjug