BEOGRAD, Centralna tema razgovora s MMF-om trebalo je da budu penzije, ali imajući u vidu da su iskrsli novi problemi, akcenat će biti na reformi javnog sektora i štrajkovima kojima radnici traže povećanje zarada. Pričaće se i o obavezi Vlade Srbije da drži zamrznute plate i da li treba nastaviti aranžman s obzirom na to da aktuelni ističe u aprilu, saznaje “Blic”.
Misija će u Beogradu boraviti do 22. februara, a od ponedjeljka 14. februara počeće zvanični pregovori s ekonomskim dijelom Vlade. MMF već upozorava da je iz budžeta na plate utrošeno 120 miliona evra više od dogovorenog. Strahuje se i da bi Vlada pod pritiskom svakodnevnih štajkova mogla da odmrzne zarade što bi ozbiljno probilo projekciju budžeta za 2011. godinu.
Stručnjak za monetarnu politiku Nikola Fabris očekuje da će MMF podsjetiti Vladu na sve na šta se obavezala.
– Ključno pitanje će biti budžet za 2011. godinu i eventualne oposnosti po njegovo ostvarenje. MMF će imati u vidu izazov štrajkova koji traže značajno povećanje zarada. To bi moglo dovesti do pitanja ostvarenja dogovorenog buždeta. Razgovora će biti i o otpuštanju viška zaposlenih iz javne administracije, koje već kasni – kaže Fabris i dodaje da misija ni ovaj put neće zaobići reformu penzionog sistema.
– MMF će insistirati da se sprovede ono što je dogovoreno, a to je da se učešće penzija smanji sa 13 odsto BDP-a na 10 odsto. Praktično Vlada će morati da poštuje dogovorenu dinamiku rasta penzija – kaže Fabris.
I Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, kaže da bi MMF mogli da zabrinu zahtjevi za povećanjem zarada.
– Popuštanje Vlade pred zahtjevima štrajkača bi ozbiljno probilo okvire budžeta za ovu godinu – kaže Savić. Blic