PODGORICA, Pojedini poslodavci u Crnoj Gori postali su pravi majstori u „inovacijama“ izbjegavanja obaveza prema radnicima i pravnom „pokrivanju“ diskriminacije i izrabljivanja. Veliki broj zaposlenih u privatnim preduzećima izložen je gotovo nevjerovatnim, manje ili više suptilnim, pritiscima i ucjenama, prihvatajući nezakonito ponašanje poslodavaca, samo da bi sačuvali posao. Tako, u jednoj većoj privatnoj trgovinskoj kompaniji u Podgorici, poslodavac je „smislio“ vrlo efikasan način da se zaštiti od eventualnog inspekcijskog ili sudskog gonjenja zbog nepoštovanja obaveza prema radnicima. Zaposleni, uglavnom žene, kontinuirano moraju da potpisuju izjave da su „primili“ topli obrok, prevoz, regres, da rade sedam sati dnevno, iako je upravo – suprotno.
– Svako malo nam podmetnu da potpišemo da smo primili sve što nas sljeduje kao i da ne radimo prekovremeno bez nadoknade. Ne moram naglašavati da ne primamo ništa izuzev plata u zatvorenim kovertama, koje su između 200 i 300 evra. Platu za gotovo svakodnevni prekovremni rad i rad praznicima možemo samo da sanjamo, kaže jedna radnica, čije ime je poznato redakciji. I ova majka dvoje djece, kao i ostali zaposleni, ćuti, kako bi sačuvala kakav-takav posao. Svi uglavnom rade po ugovorima, što je za poslodavca najjednostavniji način da se „riješi“ radnika bez posljedica. – Nažalost, sa takvim odnosom prema radnicima srećemo se svakodnevno, ali smo nemoćni da im pomognemo iz više razloga, kaže za „Novosti“ Vesna Milonjić-Aleksić, predsjednik Granskog sindikata radnika trgovine u Savezu slobodnih sindikata. Ona naglašava da bez saradnje radnika, odnosno njihovog sindikalnog organizovanja, sindikat ne može ništa preduzeti.
Milonjić-Aleksić podsjeća na brojne načine ucjenjivanja i diskriminacije radnika, od neisplaćivanja plata, otkaza zbog trudnoće ili zapošljavanja na osnovu fizičkog izgleda, do zabrane sindikalnog organizovanja u firmama.
Glavni inspektor rada za Podgoricu Zoran Ratković kaže za naš list da se radnici odvaže da prijave poslodavca uglavnom tek kada im prestane radni odnos.
On naglašava da se slučajevi, kao što je ovaj na koji su „Novosti“ ukazale, mogu dokazivati jedino u sudskom postupku gdje bi sud, na osnovu izjava radnika, utvrđivao odgovornost poslodavca. Inspekcija je u takvim slučajevima, kaže on, nemoćna jer je poslodavac „pokriven“ potpisima zaposlenih.
Nade u novi zakon
Nade za bolji položaj radnika usmjerene su ka novom zakonu o radu, koji je u pripremi. Angelina Međedović, glavni republički radni inspektor, nada se da će novi zakon inspekciji dati osnov da spriječi nezakonito ponašanje poslodavca. – Između ostalog, pokušavamo da u zakon ugradimo odredbu o rasporedu zaposlenih kojom bi se onemogućio prekovremeni rad zaposlenih, kaže Međedovićeva. Novosti