SREMSKA MITROVICA, Cijena kilograma šećera od 115 dinara je „naduvana“ i nema nikakvog ekonomskog pokrića – uvjeravaju proizvođači šećerne repe u Sremu. Dosadašnji paritet cijene šećerne repe i kilograma šećera u odnosu 16:1 dostigao je ovih dana nevjerovatnih 38:1 u korist šećerana i trgovaca.
– Neko je očigledno „pobrkao lončiće“ u trci za enormnom zaradom. Zna se da za proizvodnju kilograma šećera treba oko osam kilograma repe. Važi pravilo, prilikom ugovaranja proizvodnje sa šećeranama, da cijena repe bude šesnaest puta niža u odnosu na kilogram šećera. Nije jasno kako je sada šećer dostigao 115 dinara, kada je proizvođačima jesenas za kilogram repe plaćeno, u prosjeku, oko tri dinara – podsjeća iznenađen Slavko Kovačević, proizvođač iz Rume.
Porodica Beljanski iz Bačkog Brestovca šećernu repu je prošle sezone gajila na oko 650 hektara. Imali su prinos od oko 60 tona po hektaru, za nekih pet tona viši od prosjeka. Kilogram repe im je, međutim, plaćen 2,78 evra po kilogramu, nešto manje nego što su planirali.
– Posao je, baš zbog raskvašenog zemljišta bio izuzetno težak – ističe Beljanski. – Repu smo teško vadili, a još teže je izvozili sa njiva do šećerana. Srećom, pa imamo svu neophodnu mehanizaciju za taj posao, tako da ni od koga nismo zavisili.
– Šećerane su, istina, za ovu sezonu najavile za oko 20 odsto višu cijenu, tako da bismo i mi mogli da se „osladimo“ – kaže Beljanski. – I ove, kao i ranijih godina, sarađivaćemo sa „Sunokom“, i nadam se da problema neće biti.
Kako procjenjuje Lazar Kovačev, rukovodilac Odjeljenja za šećernu repu novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, i pored cijene, koja bi trebalo da bude za oko 20 odsto veća nego ove sezone, šećerna repa će biti posijana na oko 60.000 hektara, za nekih 10.000 hektara manje nego prošlog proljeća. Do ovoga, kako objašnjava Kovačev, dovelo je, prije svega, to što je ovogodišnji rod, zbog kišne godine, i slabe digestije, bio slabo plaćen.
– I pored toga, proizvodnja šećerne repe se već uveliko ugovara, šećerane su „izašle“ sa uslovima za proizvodnju, a ponuđena cijena je za oko 20 odsto viša nego lani, pa bi repa trebalo da bude plaćena oko 3,6 evra po kilogramu – navodi Kovačev.
Iskustva
Slična iskustva dijele i ostali proizvođači šećerne repe, koji će ovu sezonu pamtiti kao izuzetno tešku. Kako kažu, slabija digestija, odnosno, manji sadržaj šećera u korijenu, a takođe i veći procenat nečistoća, zbog izuzetno kišne godine, doveli su do toga da šećerane smanje otkupnu cijenu. Novosti