BEOGRAD, Ministarstvo finansija Srbije u srijedu će na prvoj aukciji državnih hartija od vrijednosti u evrima iznijeti na prodaju obveznice vrijedne čak 200 miliona evra, sa rokom dospijeća od nešto više od godinu dana, tačnije 371 dan. U Upravi za javni dug očekuju da kamata na evro obveznice bude oko pet odsto. To će direktno uticati na dalje jačanje dinara.
Procjenjuju se da bi, s obzirom na veliko interesovanje banaka i inostranih ulagača, polovina emisije mogla da bude prodata već u srijedu.
– Kao što je prodaja zapisa indeksiranih u evrima krajem decembra prošle godine dovela do jačanja domaće valute, jer su se banke i investitori odlučili da prodaju devize da bi obezbijedili dinare za kupovinu tih hartija od vrijednosti, očekuje se da će domaća valuta i ovog puta ojačati – kaže Goran Nikolić, ekonomista. – Po svemu sudeći, i Vlada i NBS su se odlučili za politiku stabilnog dinara, ali to ne znači da bi domaća valuta trebalo naglo i mnogo da ojača u odnosu na evro, jer to nije dobro za privredu, prije svega za izvoz.
Centralna banka bi trebalo, kako kaže Nikolić, makar simbolično kao što je to učinila 17. januara, da interveniše na međubankarskom deviznom tržištu i da kupi evre, kako bi poslala signal bankama da neće dozvoliti prekomjerno slabljenje evra. U ovom trenutku nema razloga da dinar previše ojača jer to ne može da utiče na cijene.
Naime, kako kaže Nikolić, kada raste evro cijene ga prate u stopu, dok u suprotnom slučaju, kada evropska valuta slabi, cijene ne idu nadole, nego stagniraju.
– Bankama je prije svega interesantnije da kupuju obveznice u evrima, jer više ne mogu da plasiraju kredite građanima i privredi u mjeri kao što je bilo ranije – kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. – S druge strane, za njih je to sigurna investicija, jer nema deviznog rizika.
Prekomjerno
– Najavljena su nova zaduživanja, kao i dvije aukcije evro indeksiranih obveznica. Jednog trenutka, ako se proda „Telekom“, sredstva će najprije, takođe, doći na račun države. Moje je očekivanje da će NBS u narednih par mjeseci prije morati da interveniše kupovinom deviza, nego njihovom prodajom. Tako bi spriječila prekomjerno jačanje dinara, koje bi se nepovoljno odrazilo na pozitivne tendencije u izvozu – smatra ekonomista Stojan Stamenković.
Upravljanje likvidnošću
Od 1. marta ove godine, Narodna banka Srbije će početi ponovo da organizuje tromjesečne, ugovorene ili svop aukcije, u oba smijera i po uslovima koji su važili tokom 2010. – najavljuje Bojan Marković, viceguverner NBS. – Cilj organizovanja ovih aukcija jeste podsticanje razvoja domaće međubankarske dogovorene trgovine devizama i omogućavanje bankama da efikasnije upravljaju likvidnošću. Kako ne bi monopolizovali tržište, ograničićemo iznos koji nudimo na aukcijama, kao i vremenski period organizovanja.
Vrijednost evra
8.2.2011. 103,3915 din.
8.6.2010. 103,3427 din.
8.7.2010. 103,7730 din.
8.9.2010. 105,4414 din.
8.12.2010. 107,2710 din.
Novosti