BEOGRAD, Unija sindikata prosvjetnih radnika Srbije i Granski sindikat prosvjetnih radnika Nezavisnost traže veće plate za prosvjetne radnike od 18 do 20 odsto.
Predsjednik Unije sindikata Leonardo Erdelji kaže da će sindikati ponuditi Vladi novi protokol u kojem će zatražiti te uslove.
“Ovo do sada nije bio prosvjetni dijalog, želimo da počnemo razgovore i dijalog od početka”, kazao je Erdelji.
Predsjednik Granskog sindikata prosvjetnih radnika Nezavisnost Tomislav Živanović navodi da taj sindikat neće odustati od svojih zahtjeva i da će radikalizovati proteste ukoliko se bude vršio pritisak na bilo kog zaposlenog u prosvjeti.
Ako se pregovori sa Vladom i Ministarstvom prosvjete ne nastave, doći će do radikalizacije protesta, najavio je on.
“Glavni odbor je donio odluku da ako bilo koji od članova sindikata i bilo koji zaposleni u Srbiji bude pretrpjeo bilo kakvu represiju, mi idemo u radikalizaciju i radikalizacija će vjerovatno uslijediti ukoliko se Ministarstvo prosvjete i Vlada Republike Srbije ne upristoje i ne počnu ozbiljan ali pravi dijalog sa sindikatima”, poručio je on.
Treći od četiri prosvjetna sindikata – Sindikat radnika u prosvjeti podjelio se na one koju su za nastavak štrajka i one koji su za prekid štrajka.
Taj sindikat u nedjelju je prvo donio odluku o prekidu štrajka, da bi zatim istu odluku poništio i povukao potpis sa prethodno potisanog Protokola sa Vladom. Sa odlukom o nastavku štrajka ne slaže se generalni sekretar tog sindikata Hadži Zdravko Kovač.
Predsjednik Sindikata radnika u prosvjeti Slobodan Brajković tvrdi da je od 420 škola u kojima ovaj sindikat ima svoje članstvo nastava danas regularna samo u oko 30 somborskih škola “koje drži Kovač”, dok ostale škole štrajkuju skraćenjem časova na 30 minuta.
Kovač tvrdi da ništa ne zna o sjednici na kojoj je donijeta odluka o nastavku štrajka i da odluka o povlačenju potpisa sa protokola postignutog sa Vladom nije legitimna.
Prema podacima Ministarstva prosvjete, od ukupno 1.804 škole, nastava se odvija u 1.722, odnosno (95,9 odsto). Punim radnim vremenom rade 942 škole, dok su časovi skraćeni na 30 minuta u 780 škola. U potpunoj obustavi nastave su 72 škole, što je, kako navode u Ministarstvu, za 28 škola manje nego u ponedjeljak. Sa druge strane, prema procjenama sindikalaca, u štrajku je oko 1.100 od oko 1.800 škola u Srbiji.
Sindikat obrazovanja Srbije pristao na 13 odsto
Sindikat obrazovanja Srbije odlučio je danas da prekine štrajk u školama i zvanično prihvati ponudu Vlade Srbije da im se do kraja ove godine plate povećaju između 13 i 14 odsto. Ovaj sindikat svoje članstvo ima u 747 škola.
Predsjednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović smatra da je minimalno povećanje zarada realno. “Mi ćemo ovim protokolom obezbjediti minimalno povećanje plata od 13,62 odsto, a vjerujemo da će biti i više. I sama ministarka finansija je rekla da je, s obzirom da je punjenje budžeta bolje, sve ovo realno i moguće“, kaže on.
Ministar prosvjete Žarko Obradović kaže da je tačna procjena Sindikata obrazovanja Srbije, da bi mogli da se nadaju ukupnoj povišici plata između 13,62 i 14,6 odsto.
“Ta cifra može biti i veća ako prihodi u budžetu budu veći nego što su planirani zakonom o budžetu. Postoji i zaštitna klauzula da ako prihodi budu manji neće se dovoditi u pitanje oni prihodi koji su predviđeni zakonom o budžetu”, kazao je Obradović.
Prema riječima ministra, još nisu stigli zvaničan zahtjev za nastavak pregovora i ponuda novog protokola koju najavljuju Granski sindikat prosvjetnih radnika Nezavisnost i Unija sindikata prosvjetnih radnika Srbije.
“Mi smo spremni da razgovaramo, ali se postavlja pitanje o čemu”, kazao je Obradović.
Obradović je pozvao direktore škola da što prije dostave planove nadoknade časova i gradiva propuštenih za vrijeme štrajka. „Nastava se normalizuje, a poziv je upućen kako bi djeca što prije dobila sve ono što je propušteno tokom štrajka“, rekao je on.
Nekadašnji ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić upozorava da se apetiti svih moraju smanjiti i podsjeća da su plate u javnom sektoru značajno veće nego u privatnom i smatra da svi moraju da smanje apetite. “Građani moraju da budu svjesni ograničenja našeg budžeta, ukupne svjetske i lokalne situacije u kojoj se nalazimo i da, nažalost, budu što skromniji u prilikama u kojima jesmo“, poručuje on. Beta, Tanjug