BEOGRAD, U Srbiji zasada, kako nadležni kažu, nije potreban propis koji bi regulisao lični bankrot građana, koji, inače, postoji u svijetu, ali i kod nekih naših susjeda. Iako je oko 114.000 kredita svrstano u kategoriju teško naplativih, odnosno klijenti ne otplaćuju rate, a od toga oko 100 su stambene zajmovi, nadležni smatraju da to još nije zabrinjavajuće. Bankari i ekonomisti su drugog mišnjenja.
Prema podacima Kreditnog biroa, 3,3 odsto iznosi kašnjenje stanovništva, a najviše je docnje kod kreditnih kartica i dozvoljenog minusa po tekućem računu oko 10 odsto. Mnogo je veći problem kod preduzetnika, koji da bi uzeli kredit najčešće zalažu svoje stanove, kuće, imanje, poslovni prostor, dakle ličnu imovinu. Tako je sve više na sajtovima banaka i oglasa po novinama upravo imovine malih privrednika koji više ne mogu da servisiraju svoje obaveze po kreditima.
– Ne bi bilo loše da se i kod nas donese Zakon o ličnom bankrotu, jer ovaj propis na neki način štiti dužnika da ne ostane bez cjelokupne imovine, kao i da familija ne postane socijalni slučaj – smatra Goran Nikolić, ekonomista. – Za pojedinca koji je zapao u dugove, rješenje je da se onim čime raspolaže, najčešće imovimom, namire povjerioci, uz kontrolu nadzornika ili staratelja koji bi pratio čitav postupak i štitio interese dužnika. Lični – stečajni upravnik daje prijedlog nadležnom sudu za prodaju njenog najvećeg dijela, kao i za otplatu dijela duga iz budućih prihoda dužnika tokom narednih tri do pet godina. Ostatak duga se otpisuje reprogramiranjem obaveza i nadzorom nad njegovim finansijama.
Prednosti
Prema riječima Gorana Pitića, predsjednika UO Sosijete ženeral banke uvođenje ličnog bankrota ima svoje prednosti, jer građanima koji nisu u mogućnosti da otplaćuju dugove zbog razloga koji se može podvesti kao „viša sila“ daje mogućnost da pronađu posao, rade i izdržavaju porodicu, umjesto da svi članovi familije postanu socijalni slučajevi. Novosti
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Iz teksta: 114.000 kredita svrstano u kategoriju teško naplativih, odnosno klijenti ne otplaćuju rate, a od toga oko 100 su stambene zajmovi, nadležni smatraju da to još nije zabrinjavajuće- kažu u Srbiji. Postoji li podatak za Rep. Srpsku. Kakva je ovdje budućnost naplativosti, ne u procentima nego u komadu…
Sve privredno, ekonomski, politički najrazvijenije države donijele Zakon o ličnom bankrotu.Kao i države koje su riješile ili imaju daleko bolje riješeno socijalno pitanje od nas.
Naši će se sjetiti da donesu takav Zakon,kada pola se poubija, prihički makne i neznam,šta sve mogu ljudi uraditi, bilo sebi ili drugima.