BANJALUKA, U prvu fazu istraživanja naftnih i gasnih rezervi u RS, koja počinju u ovoj, a okončavaju krajem 2013. godine, biće uloženo između 10 i 20 miliona evra.
Ozvaničeno je ovo u četvrtak na svečanosti osnivanja nove kompanije za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa “Jadran-Naftagas”, koja je na velika vrata najavila istraživačke poduhvate u deceniji pred nama.
Prvi čovjek “Jadran-Naftagasa”, novoosnovanog zajedničkog preduzeća “Naftne industrije Srbije” i ruskog “Neftegazinkora”, Predrag Radanović kazao je da će naftna istraživanja otpočeti u regionu Prijedora i Posavine, nakon čega će biti nastavljena u regionu Broda, te na lokacijama koje gravitiraju ka granici sa Srbijom.
Radanović je rekao da je preliminarni program investicija u istraživačke projekte razrađen za minimalnu i maksimalnu varijantu.
“Mi predviđamo investicije u fazi geoloških istraživanja od 13 do 47 miliona dolara, dok je plan kapitalnih investicija u rasponu od 63 do 315 miliona dolara”, rekao je Radanović.
On je najavio da će se ovi istraživački poduhvati odvijati po principu “drvo rješenja”, koji podrazumijevaju da će realizacija svake naredne faze projekta zavisiti od rezultata prethodne etape.
“‘Jadran-Naftagas’ bi do 2014. godine trebalo da počne s proizvodnjom nafte, a do 2020. godine da ostvari sva ulaganja u RS”, najavio je Radanović.
Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a, koja posjeduje 66-odstotni udio u osnovnom kapitalu novoosnovanog “Jadran-Naftagasa”, rekao je da se istraživanja nafte i gasa na teritoriji RS vrše preko 100 godina.
“Najnovije procjene nagovještavaju potencijal rezervi na teritoriji RS od oko desetak miliona tona dokazanih rezervi, što može obezbijediti proizvodni maksimum od 780.000 tona godišnje”, rekao je Kravčenko i dodao da su ovakve procjene glavni motiv za dodatna ulaganja u istraživanja ugljovodonika na teritoriji RS.
On je podsjetio da je od 1973. godine izbušeno oko 60 bušotina, a od tada do danas svega oko sedam bušotina.
Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike Srbije, koji je takođe prisustvovao svečanosti početka rada “Jadran-Naftagasa”, rekao je da će najavljeni novi energetski projekti Srbije i RS mnogo doprinijeti stvaranju njihovih još boljih privrednih i ekonomskih odnosa, kao i saradnji s Rusijom, čije kompanije realizuju ove projekte.
“Ovo je projekat od velikog značaja za privrede naših država i sasvim sigurno će imati veliki značaj, kako za razvoj naftne i gasne industrije, tako i za stvaranje veće konkurentnosti naših proizvoda na tržištu EU”, rekao je Škundrić.
Milorad Dodik, predsjednik RS, ovom prilikom je istakao da je projekat novih istraživanja otpočeo “nov i ozbiljan posao od kojeg se mnogo očekuje”. “Vjerujem da će kompanije koje su ušle u ovaj posao ostvariti svoj poslovni interes, s kojim će doći ono što je najpotrebnije našim zajednicama, RS, Srbiji i Rusiji, a to su zapošljavanje, razvoj i energetska stabilnost”, kazao je Dodik.
Aleksandar Džombić, predsjednik Vlade RS, rekao je da je energetski razvoj jedan od strateških pravaca razvoja koji je zacrtala Vlada RS.
“‘Jadran-Naftagasu’ želim dobre rezultate istraživanja, uspješnu investiciju i na kraju uspješno poslovanje. Na tom putu Vlada RS će im stajati na raspolaganju u punom kapacitetu”, rekao je premijer RS.
Jurij Smirnov, zamjenik generalnog direktora “Zarubežnefta”, rekao je da su se za kompaniju NIS kao partnera odlučili zbog toga što ta kompanija veoma dugo djeluje na Balkanu i poznaje prilike tog područja, dodajući da sad predstoji potpisivanje godišnjeg koncesionog ugovora za koji će im biti potreban još jedan partner.
Svečanosti su prisustvovali ministri u Vladi RS, privrednici RS, ambasadori Rusije i Srbije.
“Naftna industrija Srbije” i ruska kompanija “Neftegazinkor” osnovale su zajedničko preduzeće za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa na teritoriji RS “Jadran-Naftagas”, koje je rezultat memoranduma o saradnji između “Naftne industrije Srbije”, kćerke ruske kompanije “Gazpromneft” i “Neftegazinkora”, kćerke ruske kompanije “Zarubežneft”, potpisanog u Vladi RS 16. jula prošle godine.
Problemi između EPS-a i ERS-a tehnički
Ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić izjavio je da se tužba “Elektroprivrede Srbije” protiv “Elektroprivrede Republike Srpske” tiče nekih tehničkih pitanja, koja će biti razriješena dobrom voljom ministarstava i elektroprivreda.
“Mislim da nije prilika da o ovim pitanjima razgovaramo. Riječ je o nekim tehničkim pitanjima, koje ćemo razriješiti kao sva druga što su do sada razriješena”, rekao je Škundrić novinarima u Banjaluci, gdje je došao povodom svečanosti početka rada novoformiranog preduzeća za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa na teritoriji Srpske “Jadran-Naftagasa”.
On je istakao da ne želi da u ovom svečanom trenutku govori o nekim pitanjima koja će objektivno biti razriješena dobrom voljom dva ministarstva i elektroprivreda.
Harčenko: Projekat podržava ruska vlada
Ambasador Rusije u BiH Aleksandar Bocan-Harčenko naglasio je da zajednička djelatnost “Zarubežnefta” i “Gazpromnefta” u istraživanju nafte imaju najveću podršku ruske vlade i države.
Harčenko je ocijenio da je, sa političke strane, ovo doprinos Rusije stabilnosti u regiji, dok će u privrednom smislu uticati na zapošljavanje i ekonomsku aktivnost, odnosno više normalnog i stabilnog života.
“Za nas Ruse ovakve djelatnosti dvije najveće kompanije su važne, u smislu jačeg prisustva Rusije na ovom prostoru i u RS. Vjerujem da će ova djelatnost biti uspješna”, rekao je Harčenko i dodao da ove dvije kompanije uspješno djeluju u RS.
Harčenko je zahvalio rukovodstvu RS za razumijevanje koje pokazuje u okviru ekonomskih veza, kao i za stvaranje odgovarajućih uslova za djelovanje ruskih privrednika. Nezavisne novine