BANJALUKA, SARAJEVO, Proizvođači konditorskih proizvoda u BiH, posebno čokolade, upozoravaju da će, ako dođe do nestašice ili daljeg poskupljenja ove sirovine na svjetskom tržištu, posljedica biti poskupljenje i na našim prostorima.
Ipak, u nekoliko većih preduzeća u našoj zemlji kažu da imaju dovoljno zaliha i da trenutno ne planiraju rast cijena svojih proizvoda, dok neki zbog, kako su kazali, “nepredvidive situacije”, nisu željeli da govore o cijenama.
Naime, svjetski analitičari upozoravaju da bi politički nemiri koji potresaju Obalu Slonovače, koja uzgaja 40 odsto svjetskih zaliha kakaoa i zabrana izvoza ove sirovine iz zemlje, mogli da dovedu do nestašice čokolade.
Oni navode da je veto na izvoz kakaoa iz Obale Slonovače već uzeo danak, jer je cijena ove sirovine na svjetskom tržištu porasla na najveći iznos u posljednje tri decenije. Prema njihovim podacima, kakao se trenutno prodaje po cijeni od 3.720 dolara za metričku tonu i podsjećaju da je ta cijena posljednji put bila aktuelna 1979. godine.
Miroslav Turnšek, direktor preduzeća “Mira” iz Prijedora, koja se bavi proizvodnjom keksa, kazao je da oni prate kretanja cijena kakaoa na svjetskom tržištu, ali da ne planiraju poskupljenja.
“Trenutno ne planiramo poskupljenja. Jedino u slučaju da se nastavi divljanje cijena šećera, brašna, kakaovca, plina i ostalih materijala, bićemo prisiljeni da povisimo cijene naših proizvoda”, rekao je Turnšek.
U preduzeću “Vispak” iz Visokog kazali su da će u BiH vjerovatno doći do poskupljenja konditorskih proizvoda, ali u slučaju da poskupe sve potrebne sirovine.
“Ukoliko bi došlo do poskupljenja ostalih sirovina, morale bi porasti i cijene naših proizvoda, ali o tome trenutno ne razmišljamo”, kazali su u preduzeću “Vispak”.
Oni su naveli da ovo preduzeće posjeduje određenu količinu zaliha, tako da ne očekuju nestašicu proizvoda od kakaoa.
Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, kazao je da konditorski proizvodi spadaju u drugu grupu proizvoda koje, ako nemate viška novca, nećete ni kupiti.
“Iz tog razloga proizvođači moraju biti oprezni, jer ako podignu cijenu proizvoda, opašće im tražnja, tako da onda ništa ne dobijaju poskupljenjem”, rekao je Petrović.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, u BiH se od prehrambenih proizvoda iz uvoza najviše troše šećer i čokolada.
“U BiH je za prvih 11 mjeseci prošle godine uvezeno blizu 17 miliona kilograma čokolade i prehrambenih proizvoda koji sadrže kakao vrijednosti više od 109 miliona KM”, saopšteno je iz Uprave za indirektno oporezivanje i navedeno da je najviše čokolade stiglo iz Srbije, Hrvatske, Austrije, Turske i Poljske. Nezavisne novine