SARAJEVO, Broj brokerskih kuća članica Sarajevske berze (SASE) sa nekadašnjih 20 mogao bi se i više nego prepoloviti s obzirom da sa slabim prometom ne mogu pokriti troškove poslovanja, smatraju analitičari.
S početkom ove godine sa radom je prestala brokerska kuća “Auctor”, u vlasništvu istoimene hrvatske brokerske kuće, jer joj je dalje bavljenje ovim poslom postalo neisplativo. Kako nezvanično saznajemo, vlasnici su firmu u BiH preregistrovali u konsultantsku kuću.
Kriza na tržištu kapitala koja traje već tri godine i sve slabiji promet na Sarajevskoj berzi doveli su sve brokerske kuće u nezavidnu situaciju.
Prema analizi koju su prošle godine napravila brokerska udruženja u FBiH, prihod brokerskih kuća je višestruko smanjen u odnosu na 2008. Broj zaposlenih je gotovo prepolovljen, pa su umjesto nekadašnjih 176, berzanski posrednici u prvom polugodištu prošle godine zapošljavali svega 101 radnika.
U odnosu na 2008. prepolovljen je i broj podružnica, pa ih je od nekadašnjih 42 ostalo samo 20. Većina brokerskih kuća ukinula je dilerske dozvole (trgovanje vrijednosnim papirima za svoj račun i u svoje ime), dok se investicionim savjetovanjem bavi samo jedna kuća.
“Promet je sve manji, a brokerske kuće najvećim dijelom žive od provizije za trgovanje koja se trenutno kreće 0,3 ili 0,4 posto. Godišnji promet SASE od 108,5 miliona KM ne obezbjeđuje dovoljan prihod ni za nekoliko brokerskih kuća, a kamoli za 13 koliko ih sada ima”, kaže Ahmed Hodžić, predsjednik Udruženja berzanskih posrednika FBiH i direktor brokerske kuće FIMA.
Naglašava da brokerske kuće imaju visoke troškove jer ih zakonodavac tretira kao finansijske institucije, pa u skladu s tim moraju imati najmanje četiri do pet zaposlenika. Osim toga, plaćaju velike iznose za brokerske i druge dozvole, rezervacije za fond sigurnosti i naknade Sarajevskoj berzi i Registru vrijednosnih papira.
“Tako visoki troškovi ne mogu biti pokriveni prihodima zbog čega većina brokerskih kuća gomila gubitke”, objašanjava Hodžić i dodaje da one kuće koje imaju rezerve iz ranijih godina, naročito iz 2007, preživaljaju dok one koje ne mogu izdržati ovaj tempo gase poslovanje.
Adnan Bunjo, direktor “AW Brokera”, upozorava da je s nastavkom trenda slabog prometa realno očekivati da broj kuća spadne ispod 10.
“Sve je prisutniji trend gašenja brokerskih kuća iz sastava bankarskih grupacija, koje sada postaju brokerski odjeli u tim bankama. Takav slučaj je sa Hypo vrijednosnicama, te Raiffeisen brokersom koji prestaju poslovati kao pravna lica i odlaze pod skute matičnih banaka”, pojašnjava Bunjo.
Uz sve probleme, dodaje Bunjo, prema brokerima je nemilosrdno zakonodavstvo a koje nalaže da kuće moraju imati svakodnevnu likvidnost, a što u recesijsko vrijeme nije slučaj s većinom privrednih subjekata. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
E Jandricu Jandricu, pa ti srusi i SASE…ccc