BEOGRAD, Komisija za hartije od vrijednosti odobrila je ruskoj kompaniji Gaspromnjeft da preuzme 19,12 odsto akcija Naftne industrije Srbije (NIS) od malih akcionara.
Gaspromnjeft će sutra preuzeti odobrenje Komisije za otkup akcija, a obavezan je da ponudu objavi prvog radnog dana poslije preuzimanja odobrenja, odnosno u ponedjeljak 31. januara.
Za jednu akciju NIS-a biće ponuđena cijena od 4,8 evra, odnosno najmanje 506,48 dinara ako u međuvremenu padne vrijednost domaće valute. Ponuda će biti objavljena u dnevnim novinama sa tiražom većim od 50.000 primjeraka i elektronskim medijima sa nacionalnom frekvencijom.
Ponuda će trajati 45 dana od dana objavljivanja ponude, a isplata akcionara koji budu dali nalog za prodaju svoje vlasničke hartije, je tri dana od zatvaranja ponude.
Građani mogu dati nalog za prodaju akcija na šalterima Pošte i ta usluga je besplatna, ili da trguju preko brokera, ali u tom slučaju imaju određene troškove.
Ako su mali akcionari NIS-a već dali nalog za prodaju akcija na berzi moraće da ga povuku ako budu željeli da odgovore na ponudu Gaspromnjefta.
Mali akcionari koji odluče da zadrže akcije NIS-a moći će i poslije zatvaranja ponude Gaspromnjefta da ih prodaju na berzi.
Gaspromnjeft se kupoprodajnim ugovorom obavezao da će dvije godine nakon kupovine NIS objaviti ponudu za preuzimanje akcija od malih akcionara, po cijeni koja nije niža od one po kojoj je od države otkupio većinski paket.
Oko 4,8 miliona građana Srbije besplatno je dobilo po pet akcija NIS-a čija je nominalna vrijednost bila 500 dinara po komadu. Bivši i sadašnji zaposleni u NIS-u dobili su ukupno 4,1 odsto akcija te kompanije.
Vlada Srbije vlasnik je 29,9 odsto akcija NIS-a. Gaspromnjeft je većinski udio u NIS-u kupio za 400 miliona evra, uz obavezu da investira oko 550 miliona evra u modernizaciju postrojenja te kompanije do 2012. Ruska državna kompanije preuzela je upravljanje NIS-om u februaru 2009. godine.
Akcijama NIS [NIIS] trguje se na Beogradskoj berzi od 30. avgusta 2010. godine. Trenutna cijena te hartije od vrijednosti je 484 dinara, a najviša je bila prvog dana trgovanja i iznosila je 550 dinara dok je najniža cijena iznosila 442 dinara. Beta