BERLIN, Na “Zelenoj nedjelji” – najvećem svjetskom sajmu poljoprivrede u Berlinu – Srbiju predstavlja Ministarstvo poljoprivrede , a predstavnici Srbije na ovogodišnjem znatno modernijem štandu kažu da očekuju nastavak trenda rasta izvoza.
Na sjamu ove godine učestvuje oko 1 600 izlagača iz više od 50 zemalja. Međutim, na sajam je ove godine sjenku bacila njemačka afera sa dioksinom u stočnoj hrani koja je zatrovala jaja, pileće i svinjsko meso. Nekoliko zemalja odmah je prekinulo uvoz tih namirnica iz Njemačke, a ministar poljoprivrede Saša Dragin je na štandu Srbije u Berlinu izjavio da je mogućnost uvoza hrane u Srbiju, koja sadrži dioksin, ravna nuli.
“Zaista obavljamo rigorozne kontrole. U 2010. godini urađeno je 280 000 veterinarskih kontrola. Srbija je zemlja bez GMO (genetski modifikovane hrane) hrane. Ako ništa drugo nije bilo dobro iz 90-ih godina /21. veka/, velikih sankcija i kolapsa industrije, to je da smo zbog toga ostali zemlja sa izuzetno čistim prirodnim resursima, zemlja dobre i kvalitetne hrane”, kaže ministar Dragin.
Sajam poljoprivrede “Zelena nedjelja” u Berlinu, za predstavnike Srbije ima politički karakter. Sajam je izuzetna prilika za susrete, produbljivanje i učvršćivanje starih veza, ali i otvaranje novih polja saradnje, kaže Miloš Milovanović, pomoćnik srpskog ministra za poljoprivredu.
Na osnovu razgovora koji su pokretani tokom tog sajma ranijih godina, zabilježen je rast spoljno-trgovinske razmjene, tvrdi Milovanović. U prošloj godini ostvaren je izvoz u vrijednosti od 2,2 milijarde dolara.
“Podsjetiću da je Srbija šest godina bila neto uvoznik, a da 2010. godine suficit iznosi više od milijardu dolara. To jeste dobar rezultat u relativno kratkom vremenskom periodu, to jeste i ono što nema nijedna zemlja u jugoistočnoj Evropi, ali je to daleko od onoga što mi možemo”, smatra Milovanović.
Srbija izvozi voće i povrće, a u posljednje vrijeme i sireve i vina. Jedina je zemlja u regionu koja ima potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom.
Saradnici srpskog resornog ministarstva nadaju se što bržem statusu kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, jer bi time stekli pravo na finansijska sredstva iz evropskih predpristupnih fondova za sektore voća, povrća, mesa i mlijeka, ali istovremeno i za ruralni razvoj.
I dok je proteklih godina nacionalni štand Srbije na Međunarodnom sajmu u Berlinu predstavljan sa tradicionalnim roštiljem, šljivovicom i srpskim rukotvorinama na kojem su dominirali ćilimi, pletene čarape i torbice, opanci i zlatovez, ove godine primjetna je modernija postavka štanda.
“Sa evropskim tendencijama Srbije i činjenicom da ćemo u vrlo kratkom vremenu postati kandidati za ulazak u Evropsku uniju, malo se i izgled našeg štanda izmjenio”, objašnjava ministar poljoprivrede Saša Dragin.