BERLIN, U novootvorenom berlinskom muzeju posvećenom istoriji kompjuterskih igrica, koji je sada smješten u mnogo većem prostoru, mogu se isprobati igrice koje su se “igrale” 60-tih godina.
Iako na svijetu ima i većih muzeja o razvoju informatike, u berlinskom muzeju ističu da je ovde riječ o jedinstvenoj zbirci posvećenoj sektoru koji je u početku bio samo razonoda retkih programera, prenio je Dojče vele.
Na stalnoj postavci “Evolucija jednog medija” igrice za kompjutere su dobile trajno mjesto u Berlinu kao oblik umjetnosti i proizvod današnje kulture, izjavio je povodom ponovnog otvaranja državni sekretar za kulturu Berlina Andre Šmic.
Ukazujući na to u kojoj mjeri ta vrsta zabave utiče na svakodnevni život on je dodao da je logično da je i grad pomogao muzeju sa 400 hiljada evra.
Jedan od vrhunaca ovog muzeja je replika kompjutera “Nimrod” čiji je original stvorila britanska firma Feranti još 1951.
Ovaj ogromni kompjuter imao je samo jedan zadatak: da se na njemu igra matematičku igrica “nim”.
U muzeju koji se prostire na oko 670 kvadratnih metara je i replika popularne mašine “Pong” kojim je Atari počeo svoj pohod na tom području.
U Berlinu je još 1997. otvoren muzej za “digitalnu kulturu zabave”, ali je zatvoren samo četiri godine kasnije – zbog nedostatka prostora.
Mnoge igre iz tog perioda su već sada zrele da budu eksponat u novim prostorima muzeja, a pitanje je i koliko će dugo potrajati dok i novi prostor ne bude pretrpan zanimljivim eksponatima.
Kustos ovog muzeja kaže da igrice za kompjutere i sama tehnika zastarjevaju veoma brzo što je samo dodatni argument da se sačuvaju eksponati koji svjedoče o početku razvoja i za buduće generacije. Pri tome mnogi od njih mogu i da se isprobaju. Novosti