BEOGRAD, Asocijacija lizing kompanija Srbije podržava namjeru države da stekne bolju kontrolu nad tim sektorom, izjavio je generalni sekretar Asocijacije Petar Gavranović.
Ministarstvo finansija je krajem 2010. po ubrzanoj proceduri izradilo Nacrt izmjena i dopuna Zakona o finansijskom lizingu, koje su 31. decembra ušle u skupštinsku proceduru, podsjetio je generalni sekretar Gavranović i izrazio očekivanje da će taj dokument biti usvojen u prvom tromjesečju ove godine.
“Ministarstvo finansija je sugerisalo sličnu organizaciju upravljačkih tijela kao kod banaka i na taj način ono želi, pored Narodne banke, da ima što bolju kontrolu i mogućnost upravljanja lizing sektorom”, rekao je Gavranović.
Gavranović je kazao da Asocijacija to podržava, ali da je potrebno određeno vrijeme za prilagođavanje, “jer je lizing industrija u poređenju sa bankarskom, još uvijek mala”.
Generalni sekretar je naveo da u Srbiji djeluje 17 lizing kompanija i da taj sektor zapošljava samo oko 500 ljudi, a da pojedine lizing kuće imaju manje od 20 zaposlenih, zbog čega je “nelogično da imaju upravljačke organe kao banke”.
Asocijacija okuplja svih 17 lizing kompanija koje posluju na tržištu Srbije.
Prema Gavranoviću, pored uvođenja finansiranja nepokretnosti putem finansijskog lizinga, među najznačajnijim izmjenama je skraćivanje minimalnog roka na koji se može sklopiti ugovor o finansijskom lizingu na manje od dvije godine.
“To će sigurno biti prihvaćeno i zaživjeće u narednom periodu kod finansiranja vozila i opreme”, naglasio je Gavranović.
Zakonodavac je, naveo je dalje Gavranović, predvidjeo i promjenu osnivačkog kapitala.
Tu je napravljena podjela na lizing kompanije koje se bave finansiranjem pokretnosti i nepokretnosti, kako je i u evropskim zemljama, ali je ostalo otvoreno pitanje koji je iznos odgovarajući za domaće tržište, primjetio je on. S media