BEOGRAD, Domaći proizvođači lijekova tvrde da su od sredine novembra oštećeni za oko milion evra. Kažu da su „uknjižili“ gubitak jer Republički zavod za zdravstveno osiguranje još nije „priznao“ odluku Vlade Srbije, po kojoj je 68 odsto lijekova sa tzv. pozitivne liste zbog usklađivanja sa kursom evra, trebalo da poskupi za 6,37 odsto.
Odluka Vlade stupila je na snagu još 19. novembra prošle godine. Po njoj je 32 odsto lijekova sa pozitivne liste pojeftinilo, u prosjeku, za 10 odsto, a ostali su poskupjeli. RZZO je poslije nekoliko dana u cjenovnike „ukalkulisao“ pojeftinjenje, ali ne i poskupljenje.
– Za 390 domaćih lijekova u 800 različitih oblika i doza, koji se izdaju o trošku osiguranja, RZZO nije uskladio cijene sa kursom evra koji je usvojila Vlada – upozorava dr Dragomir Marisavljević, predsjednik Grupacije proizvođača. – Jasno je da RZZO čuva svoju likvidnost, ali ne može da ne priznaje realnost i ugrožava rad farmaceutske industrije, gdje radi 30.000 ljudi.
Marisavljević podsjeća da su čekajući odluku Vlade proizvođači između dvije korekcije cijena lijekova, od marta do novembra, „već izgubili 10 miliona evra“. On tvrdi da će domaće fabrike lijekova, ako RZZO nastavi da ignoriše utvrđeni kurs evra za obračun cijena medikamenata, samo po tom osnovu za godinu dana da „izgube“ dodatnih šest miliona evra.
– Ponašanje RZZO je iritantno i ako se ovako nastavi mi ćemo tražiti pomoć drugih instanci: Ministarstva zdravlja i Ministarstva trgovine – kaže dr Marisavljević.
RZZO za fakturisane lijekove sa pozitivne liste trenutno duguje 14 milijardi dinara.
– Cijene lijekova ne smijeju da budu više od onih koje je utvrdilo Ministarstvo trgovine, i mi smo morali da „spustimo“ cijene svih lijekova, koji su odlukom Vlade pojeftinili – kaže Sanja Mirosavljević, portparol RZZO. – Cijene ostalih lijekova treba da se usklade sa odlukom Ministarstva trgovine, i kursom evra. Sve korekcije koje smo od septembra radili na listi lijekova, uključujući i korekciju cijena, prosljedićemo Vladi Srbije kada dobijemo neophodno mišljenje nadležnih.
Uštedjeli
Sa tzv. pozitivne liste pojeftinili su, između ostalih, lijekovi za bolesti srca, koji se i najviše troše i većinom se izdaju o trošku osiguranja. Za ovu grupu lijekova je u prvih osam mjeseci prošle godine napisano 17 miliona recepata, izdato 25 miliona kutija i potrošeno osam milijardi dinara. Primjenom novih cjenovnika RZZO je uštedio na kardiotonicima. Novosti