SARAJEVO, Uprava za indirektno oporezivanje BiH je bankama u BiH počela obračunavati PDV na usluge transfera novca SWIFT mada je iz ove institucije u više navrata tumačeno da ove vrste platnih transakcija ne podliježu toj obavezi.
U Udruženju banaka BiH izrazili su nezadovoljstvo zbog postupaka Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) tvrdeći da je nedosljedna u upotrebi i tumačenju zakona, zbog čega se stvara pravna nesigurnost za rad i poslovanje banaka u BiH.
SWIFT predstavlja vid elektronskog bankarstva svjetskih razmjera putem komunikacione mreže banaka kojom se pojednostavljuje platni sistem i obavlja prenos bankarskih transakcija.
“Još 2005. godine, s početkom primjene Zakona o postupku indirektnog oporezivanja, na upit jedne od banaka, UIO BiH je dala tumačenje da na usluge SWIFT-a ne treba plaćati PDV. Također, u časopisu ZIPS iz 2007. javno su na konkretan upit potvrdili da su ove usluge oslobođene plaćanja PDV-a. Međutim, suprotno ovim tumačenjima UIO počela je obračunavati PDV za period od početka primjene zakona, odnosno na transakcije obavljene u posljednje četiri godine”, kaže Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH.
Dodaje da se iz postupanja UIO BiH može izvesti zaključak o selektivnoj primjeni zakona, jer je ova institucija jednoj banci uputila obavještenje u kojem navodi da nije dužna plaćati PDV na fakture SWIFT-a, dok ostale to jesu, te ih upućuje na korištenje redovnih i vanrednih pravnih lijekova.
“Mi nemamo ništa protiv ako UIO BiH želi oporezovati usluge SWIFT-a, ali neka promijene zakon ili donesu odluku o tome. Banke će onda znati šta im je činiti”, ističe Mišić i dodaje da je Udruženje u saradnji sa kućom “Revicon” dostavilo dopis UIO sa spiskom svih finansijskih usluga kako bi dobilo odgovor na koje se plaća PDV, a na koje ne, ali da povratne informacije nema.
U UIO BiH potvrđuju da su ProCredit i Raiffeisen banci dali obavještenje da usluge SWIFT-a ne podliježu oporezivanju, ali da njihovim službenicima tada nije bilo jasno o kakvim uslugama je riječ jer su im banke u usmenoj komunikaciji rekle da su to finansijske usluge prenosa podataka, a u vezi sa platnim transakcijama.
“Međutim, prilikom kontrole pojedinih banaka utvrđeno je da se kod usluga SWIFT-a ne radi o finansijskim, nego o telekomunikacijskim uslugama, koje podliježu plaćanju PDV-a”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
Tvrdi da je ovo potvrđeno i nakon poslanog upita Interevropskoj organizaciji poreskih administracija (IOTA), čija članica je i UIO, od koje je dobijen odgovor da se radi o telekomunikacijskoj usluzi koja ima drugi poreski tretman od finansijskih usluga. Kovačević ističe da je UIO BiH o ovome upoznala predstavnike Udruženja banaka BIH.
Takođe, Kovačević negira da postoji selektivna primjena zakona, jer, kako kaže, inspektori nisu dužni postupati po obavještenjima UIO, nego samo po obavezujućim mišljenjima i to samo u konkretnom slučaju.
Moguće veće naknade
U Udruženju banaka BiH kažu za plaćanja SWIFT-om u prethodne četiri godine, a za koje se sada mora platiti PDV, banke neće teretiti klijente.
Međutim, nije isključeno da će usluge SWIFT-a poskupjeti u budućim transakcijama zbog obaveze kalkulisanja troškova PDV-a, mada će sve zavisiti od banaka pojedinačno hoće li i u kojoj mjeri povećati svoje naknade. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Međutim, prilikom kontrole pojedinih banaka utvrđeno je da se kod usluga SWIFT-a ne radi o finansijskim, nego o telekomunikacijskim uslugama, koje podliježu plaćanju PDV-a”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
Bože me sačuvaj ko kroji kapu u ovoj zemlji. Nadam se da će i elektronsko bankarstvo, i kartično poslovanje biti oporezovano kao telekomunikacione usluge. Kakvi paceri.Ono što njima nije jasno jeste da ove usluge mogu ili ne moraju biti oporezovane, ali to mora svima biti poznato na tržištu. Naravno svaki porez se prevaljuje na krajnjeg korisnika.
citat oslobađanja :finansijske usluge (odobravanje i upravljanje kreditima; usluge povezane sa upravljanjem depozitima, ušteđevinom i bankovnim računima, vođenjem platnih transakcija; trgovanje dionicama/akcijama ili drugim vidovima učešća u preduzećima; upravljanje investicionim fondovima
To što je SWIFT sam po sebi medij za vršenje platnih transakcija u zemlji i inostranstvu poreznike ne brine.
Da dodam još nešto: Koliko banke plaćaju telekomunikacione usluge da bi pristupile SWIFT mreži?