BANJALUKA, U institucijama BiH prošle godine zatvorena su 82 konkursa za zapošljavanje državnih službenika, a 81 konkurs još je u postupku.
Ministarstvo bezbjednosti BiH tokom 2010. godine raspisalo je devet, dok je Ministarstvo komunikacija i saobraćaja raspisalo sedam konkursa, za zapošljavanje 16, odnosno 15 državnih službenika.
Po pet konkursa na osnovu kojih bi trebalo da zaposle 14, odnosno devet službenika, raspisali su Ministarstvo finansija i trezora BiH i Kancelarija za veterinarstvo BiH.
Među konkursima koji su u postupku nalaze se i tri za koje je krajnji rok za podnošenje prijava istekao još 2009. godine.
Riječ je o javnim oglasima za popunjavanje radnih mjesta za dva državna službenika u Kancelariji za veterinarstvo BiH i rukovodećeg službenika u Direkciji za ekonomsko planiranje Savjeta ministara BiH.
Najviše konkursa raspisano je za stručne saradnike i više stručne saradnike, a traže se i rukovodioci, šefovi odsjeka i direktori brojnih institucija. U objavljenim konkursima, za šefove odsjeka predviđena je plata od 1.619, više stručne saradnike 1.170, a za saradnike 1.046 maraka.
Poslanik u Parlamentu BiH Dušanka Majkić rekla je “Glasu Srpske” da je Komisija za finansije i budžet oba doma Parlamenta BiH problem zapošljavanja razmatrala nekoliko puta.
– Plan zapošljavanja u institucijama BiH koje institucije dostavljaju zajedno sa planom njihovih aktivnosti za konkretnu godinu, sadrži uvijek i prijedlog koji broj zaposlenih treba da realizuje. S obzirom na to da te procedure veoma dugo traju, onda se desi da ciklus zapošljavanja iz jedne budžetske godine uđe u drugu i ne završi se – istakla je Majkićeva.
Rekla je da u prošlom sazivu niti jedna institucija nije imala koncept smanjenja, odnosno racionalizacije radne snage.
Naglasila je da taj problem nije otvoren unutar institucija BiH, ali da će to morati da se dogodi s obzirom na to da je budžet za ovu godinu ostao na nivou prošlogodišnjeg i da ne postoje sredstva za primanje novih zaposlenih.
– Sve institucije moraju da se kreću u budžetu koji je važio i godinu prije. To će ih natjerati da racionalnije razmišljaju o svakom zaposlenom koji će doći u institucije, ako ne žele da naruše plan rada sa već zaposlenima – navela je Majkićeva.
Dodala je da će to natjerati institucije da počnu da razmišljaju kakav efekat imaju i proizvode postojeći zaposleni i šta građani zemlje koji ulažu u budžet imaju od oko 24.000 zaposlenih u institucijama BiH.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista “SWOT” Saša Grabovac rekao je da zapošljavanje novih radnika u ovakvoj situaciji nije u skladu sa onim što je najavljivano u vezi sa smanjenjima troškova javne uprave.
– Pretpostavljam da su neka mjesta otvorena jer za njih postoji potreba, ali generalno u ovoj situaciji zapošljavanje novih radnika nije nešto što je kroz ekonomsku politiku planirano. Ne vjerujem da su baš svi konkursi nepotrebno raspisani, ali u globalu mislim da nije sada vrijeme za toliko povećanje broja zaposlenih – naglasio je Grabovac. Glas Srpske