BEOGRAD, Upoređujući ponudu i tražnju na tržištu rada Srbije, velikih promjena kada je u pitanju mogućnost zaposlenja neće biti ni u ovoj godini.
Najtraženija zanimanja i dalje će biti u oblasti informacionih tehnologija, a posao će lakše naći i inženjeri elektrotehnike, ekonomisti, pekari, poslastičari, kuvari i pica majstori.
S druge strane, posla će mnogo manje biti za inženjere poljoprivrede i mašinstva.
Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Dejan Jovanović očekuje da će, upoređujući podatke broja nezaposlenih i broja slobodnih poslova koje su poslodavci prijavili, najtraženija zanimanja i u narednom periodu biti u oblasti informacionih tehnologija, a da će traženi biti inženjeri elektrotehnike, ekonomisti, kao i grafičari, inženjeri građevinarstva, knjigovođe, oftalmolozi i ginekolozi, pekari, poslastičari, kuvari, pica majstori, zavarivači.
“U perspektivi se može očekivati razvoj zanimanja u oblasti medija, kulture i informisanja (dizajn i produkcija), ekonomije i finansija, poslovnog savjetovanja, turizma, stomatoloških usluga, banjskog liječenja, estetske hirurgije i IT sektora”, kaže Jovanović.
Prema njegovim riječima, potražnja za novim zanimanjima zavisiće i od najavljenih investicija u tekstilnu, mašinsku i prehrambenu industriju.
Trenutno najduže na posao čekaju osobe koje imaju završenu osnovnu školu ili su bez kvalifikacija, zatim pomoćni radnici, maturanti gimnazije, poljoprivredni, hemijski, tekstilni, mašinski, konfekcijski i trgovački tehničari sa III i IV stepenom stručne spreme, ali i inženjeri poljoprivrede i mašinstva.
“Generalno, manje interesovanje vlada za obavljanje teških fizičkih poslova u oblasti građevinarstva (zidar, armirač, tesar), kod kojih se traži i odgovarajuća zdravstvena sposobnost, kao i na poslovima zavarivača, bez obzira na godine starosti. Češće je odbijanje i poslova terenske prodaje, odnosno komercijale na terenu, kao što je prodaja osiguranja i novina i slično. Jedan od razloga kod navedenih poslova jeste i plaćanje na procenat uz veoma mali ili nepostojeći fiksni dio, kao i veliko područje koje komercijalista treba da pokrije”, kaže Jovanović.
On ističe da će NSZ i u ovoj godini realizovati aktivne mjere zapošljavanja, prekvalifikacije i obuke koje će biti namijenjene potrebama poslodavaca i tržišta rada.
Što se tiče podataka sa sajta Infostud, na osnovu oglasa najtraženiji poslovi su u oblasti trgovine, menadžmenta i ekonomije, dok se najmanje nude zaposlenja u oblasti telekomunikacija, poljoprivrede i šumarstva. Prema njihovim podacima, u prethodnom periodu ponuda poslodavaca je bila slabija u oblasti arhitekture, psihologije i sociologije, dok je najmanja ponuda, ali ujedno i najmanje interesovanje vladalo za poslove iz oblasti biologije, fizike i veterine.
Na osnovu podataka Nacionalne službe za zapošljavanje, u decembru 2010. godine u Srbiji je bilo 729.520 nezaposlenih, a od tog broja bez posla je najviše mladih od 25 do 29 godina (13,29 odsto). Blic