BEOGRAD, Pošto je Srbiji iz Evropske unije zaprijećeno zbog dvojnih akciza na gorivo, predsjednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović najavljuje ponovno razmatranje Zakona o akcizama.
Predsjednica parlamenta kaže da će parlament ponovo razmatrati Zakon o akcizama ukoliko je napravljena greška usvajanjem amandmana za veće akcize na gorivo iz uvoza.
“To bi moglo da se desi kad se stvore formalni uslovi, odnosno kada najmanje 84 poslanika ili Vlada Srbije po hitnom postpuku, u period do 1. marta, zatraže sjednicu”, kazala je ona.
Upitana da li SPS čija je ona potpredsjednica, osjeća odgovornost zbog tog amandmana socijalista, Đukić-Dejanović je kazala da svaka incijativa, kada postane stav Skupštine, mora biti tako i posmatrana.
Izglasavanjem amandmana na zakon koje je predložila Socijalistička partija Srbije (SPS), akciza na gorivo iz uvoza povećana je više nego na gorivo koje proizvodi Naftna industrija Srbije.
Potpredsjednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić kaže da je Ministarstvo finansija poslalo dopis evropskoj delegaciji u Beogradu kako bi EU zauzela zvaničan stav povodom promjena Zakona o akcizama.
“Ukoliko EU misli da postoje elementi povrede Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, stav Vlade Srbije je da će ti elementi biti promijenjeni”, kazao je Đelić.
“U godini kada Srbija očekuje da dobije status kandidata, kao i datum za početak pregovora za ulazak u EU, posljednja stvar koja nam treba jeste konstatacija EU da je postojeći Sporazum na bilo koji način ugrožen ili povređen akcijama Republike Srbije”, naveo je Đelić.
Direktorka Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević kaže da, ukoliko bi izmjene Zakona o akcizama ugrozile obaveze Srbije preuzete potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom Unijom, izmjene bi morale da budu promijenjene.
„Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i stupanjem na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma, Srbija se obavezala na fiskalnu nediskriminaciju i ukidanje državnog monopola“, rekla je Delević.
Evropska komisija razmatra pitanje dvostrukih akciza
Evropska komisija pažljivo ispituje problem oko uvođenja različitih akciza na domaće i uvozne naftne derivate u Srbiji, saopštila je Delegacija EU u Srbiji.
“Evropska komisija će o tom pitanju ubrzo razgovarati sa srpskim vlastima koje su privržene tome da obezbijede sprovođenje primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma Srbije i EU”, navodi se u saopštenju Delegacije EU.
U saopštenju koje je izdato povodom pitanja medija da li su dvostruke akcize u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i priduživanju Srbije EU nije dat direktan odgovor na to pitanje.
Kako se ističe, Komisija pridaje veliki značaja obavezama Prelaznog trgovinskog sporazuma EU i Srbije kako bi se obezbijedilo predvidljivo ekonomsko okruženje za sve kompanije i potrošače.
Ko radi taj i griješi
“Mi koji smo odlučivali, onog momenta kad ocjenimo da smo napravili korak koji i nije na najboljem putu moramo to prosto priznati i napraviti korak nazad”, kazala je predsjednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović. “To znači”, objasnila je, “da oni koji puno rade, a složićemo se da parlament zaista mnogo radi, može da napravi uz mnogo toga što je pozitivno i po neku grešku i tu grešku mora da ispravi”.
Dragutinović: Ne kršimo direktive EU
Ministarstvo finansija je ocjenilo, u pismu Delegaciji Evropske unije u Srbiji, da različite akcize na domaće i uvozne naftne derivate nisu u suprotnosti sa direktivama EU i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
Ministarstvo smatra da direktiva EU ne zabranjuje uspostavljanje različitog iznosa akciza za različite tipove benzinskih i dizel goriva.
“Napominjemo da je višeakcizna politika na snazi u više zemalja EU (Austrija, Belgija, Luksemburg, Holandija, Njemačka, Španija, Francuska i Švedska)”, navodi se u pismu ministarke finansija Srbije Diana Dragutinović.
Ministarstvo je navelo i da izmjene Zakona o akcizama ne ugrožavaju liberalizaciju tržišta naftnih derivata u Srbiji jer će svi distributeri plaćati isti iznos akciza za jednake tipove benzina, odnosno dizela.
“Donijeta rješenja predviđaju postepeno usklađivanje iznosa sa Direktivom EU, jer je datom korekcijom akcizne politike razlika između akciznog opterećenja dizela i benzina smanjena, a što je u skladu sa politikom EU”, navedeno je u pismu.
Komisija kritikuje dvojne akcize na gorivo
Komisija za konkurenciju upozorila je da su dvojnim akcizama na gorivo u Srbiji umanjeni efekti liberalizacije tržišta naftnih derivata i podsjetila na značaj poštovanja osnovnih načela i propisa u zaštiti slobodne tržišne konkurencije.
Komisija je ukazala da od nje nije bilo zatraženo mišljenje o prijedlogu izmjena Zakona o akcizama i o ukidanju monopola Naftne industrije Srbije na uvoz naftnih derivata.
Izmjenom tog zakona, akciza na gorivo domaćeg i uvoznog porijekla je povećana u različitom iznosu.
To je, po ocjeni Komisije, dovelo do toga da se liberalizacija tržišta naftnih derivata ograniči na skuplje motorne benzine evropskog kvaliteta i na evro dizel čiji je uvoz i do sada bio slobodan.
U Srbiji je 1. januara povećana akciza na gorivo na litar benzina “evropremijum” za 4,8 dinara, za litar “evrodizela” za 6,6 dinara, na D2 za 4,6 dinara, a na bezolovni benzin “BMB 95” akciza je skuplja za 30 para. Akciza na motorne benzine je 45 dinara po litru, dok akciza na evro bezolovni motorni benzine (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 iznosi 49,5 dinara po litru. Akciza na dizel goriva je 35 dinara po litru, a na evro dizel 37 dinara po litru. B92, Tanjug