VAŠINGTON, Banke su preuzele rekordnih milion domova u SAD u 2010. godini zbog neplaćenih dugova, a taj broj mogao bi da bude premašen ove godine, pokazuju zvanični podaci.
Oko pet miliona vlasnika nekretnina u Americi kasni sa otplatom hipoteka najmanje dva mjeseca. Gubitak imovine u korist banaka vjerovatno će biti česta pojava ove godine, pošto je stopa nezaposlenosti i dalje visoka, navodi agencija za praćenje finansijskih trendova „Rijeliti trek“.
Situacija je najteža u državama Nevadi, Arizoni, Floridi i Kaliforniji, koja je nekada prednjačila po razvijenosti tržišta nekretnina.
Prema podacima „Rijeliti treka“, prošle godine je 2,9 miliona američkih domaćinstava dobilo pismena upozorenja zbog kašnjenja uplate rata za hipoteke.
Bankroti domaćinstava postali su rjeđi krajem 2010. gdine zbog otkrića da su banke zasnivale procedure preuzimanja imovine na nepravilnoj dokumentaciji, ali stručnjaci smatraju da će tempo ponovo biti ubrzan u prvom kvartalu 2011. godine.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ne bih zelio da se desi ovakav scenario ali sve su prilike da ce se i kod nas ovakve stvari poceti dogadjati:
Ne bih zelio da se desi ovakav scenario ali sve su prilike da ce se i kod nas ovakve stvari poceti dogadjati:
Ne brini Gorane mi zivimo u drzavi gdje je to nemoguce zahvaljujuci neradu sudova, neznanju sudija te neradu, nesposobnosti, nestrusnosti bankara.
Oduzimnje zalozene imovine na kreditima koji se ne otplacuku je “standardna” bankarska procedura koja se kod nije nikada sprovodila jer niko nije znao ni htio to da radi a i nije se uklapalo u bajke o uspjehu i “ekspanziji” sektora.
Sve je to moguce kod nas da preko noci profunkcionise a onda …
Ma ne brini, povjerilac moze uvijek pokrenuti proceduru za oduzimanje zalozene imovine ali kad je preuzme duzan je da snosi troskove njenog skladistenja, cuvanja, eventualnih opravki i odrzavanja sve do prodaje.
Banke to nisu radile u BiH i cak je udruzenje bankara ukinulo/likvidiralo aukcijski centar koji im je poklonila americka vlada!
Imajuci u vidu cinjenicu da je u 2010 godini kompletan bankarski sektor iskazao gubitak od preko KM 70 miliona sumnjam da bi uprava bilo koje banke bila spremna na visemilionske troskove oduzimanja imovine cijom eventualnom prodajom se mozda ne bi namirio ni osnovni dug a kamoli ostali troskovi.
Tako da za sada mozes mirno da spavas.