BANJALUKA, “Poštama Srpske” dodijeljen je međunarodni kod (IMRS) čijom registracijom u bazi podataka Svjetskog poštanskog saveza ovo preduzeće stiče ravnopravan status sa druga dva operatera u BiH u oblasti međunarodnog poštanskog saobraćaja, čime će uštedjeti oko 40.000 KM godišnje i skratiti rok dostave pošiljaka.
“Time su `Pošte Srpske` stekle potpunu samostalnost u oblasti međunarodnog poštanskog saobraćaja, jer sve pošiljke koje primamo na području RS i otpremamo za inostranstvo, kao i sve koje dolaze sa područja drugih zemalja za primaoce u našem entitetu mogu da dolaze direktno u Banjaluku”, rekla je direktor “Pošta” Jasminka Krivokuća.
Krivokuća je na novogodišnjem prijemu za novinare pojasnila da su te pošiljke do sada morale da idu u Sarajevo, gdje su zadržavane dva dana, a potom upućivane dalje.
Prema njenim riječima, ugovor o direktnoj razmjeni već je potpisan sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskm i Slovenijom.
Krivokuća je napomenula da su se “Pošte Srpske” mnogo puta obraćale Ministarstvu komunikacija i transporta BiH, koje je trebalo da Svjetskom poštanskom savezu potvrdi status ovog preduzeća kao jednog od tri ravnopravna ovlaštena poštanska operatera u BiH, ali ono to nije učinilo.
Govoreći o poslovanju “Pošta Srpske”, Krivokuća je rekla da za “pokrivanje” završnog računa ovom preduzeću nedostaje oko tri miliona KM, ali će ta sredstva biti nadomještena primjenom Zakona o pošti RS.
Ona je podsjetila da je Privredna komora RS pokrenula inicijativu ocjene ustavnosti odredbe Zakona koji propisuje da samo Pošta ima nadležnost dostave pošiljki, ali da očekuje odluku koja će ići u prilog preduzeću.
“U svim zemljama u svijetu poštanski operatori imaju tu nadležnost i to nije monopolski položaj, već samo zaštita rezervizane usluge date zakonom”, rekla je Krivokuća, koja se ne slaže sa ocjenama da tim komunalna i druga preduzeća neće imati povećanje troškova, već da im to može biti opravdanje i uvod za povećanje cijena usluga.