BEOGRAD, U Srbiji, dok sam ja na ovom mjestu, neće biti dozvoljeni proizvodnja i uvoz genetski modifikovane (GMO) hrane i sjemena, tvrdi ministar poljoprivrede Saša Dragin.
On ističe i da Evropa od nas traži samo da oformimo tijelo koje će kontrolisati da li na tržištu ima tih proizvoda.
Sa problemom GMO hrane ne suočava se samo Srbija, s obzirom na to da se i EU već godinama opire nastojanjima Amerike da GMO proizvode progura na evropsko tržište.
U SAD je inače ogroman procenat obradivog zemljišta zasijan GMO proizvodima (kod soje 90 odsto), dok veliki broj evropskih stručnjaka smatra da je upotreba GMO hrane izrazito štetna.
U Srbiji su zabunu izazvale izjave potpredsjednika Vlade Božidara Đelića, koji je 6. decembra prošle godine u Briselu, poslije sastanka sa evropskim komesarom za poljoprivredu Dačijanom Ćološom, rekao da je EU tražila da izmjenimo i dopunimo zakone o rakiji i genetski modifikovanim organizmima, i da su ta dva pitanja riješena.
“Evropskog komesara za poljoprivredu obavjestio sam o napretku u sektoru poljoprivrede, odnosno da su dva pitanja koja su bila postavljena u upitniku EU rješena, a to je da ćemo izmjeniti Zakon o rakiji i bolje zakonsko regulisanje genetski modifikovanih organizama”, rekao je tada Đelić.
On je, međutim, sada istakao da Srbija teži Evropi, ali da nikada neće prihvatiti ono što može da šteti zdravlju naših građana.
“Evropska komisija je iznijela zamjerke na naše zakone o rakiji i GMO. Srbija je zemlja koja hoće da uđe u EU i samim tim mora da poštuje zakone koji uređuju oblast GMO. Ono što, ipak, nikada nećemo da uradimo jeste da uradimo bilo šta što bi nanijelo štetu građanima. Za sve ostale informacije obratite se Ministarstvu poljoprivrede”, rekao je Đelić.
Ministar poljoprivrede Saša Dragin navodi, međutim, da je Evropa od Srbije tražila samo da oformi tijelo koje će kontrolisati da li na tržištu ima genetski modifikovane hrane.
“Ministarstvo poljoprivrede ima restriktivnu politiku kada je u pitanju GMO, i iz tog razloga su zabranjeni uvoz, proizvodnja i konzumiranje genetski modifikovane hrane. Ni u jednom trenutku EU nije tražila da Srbija dozvoli genetski modifikovanu hranu, jer to nije dozvoljeno ni u jednoj zemlji EU. Jedino što se traži od nas jeste da oformimo stručno tijelo koje će ispitivati proizvode koji bi mogli da sadrže takve sastojke”, tvrdi Dragin.
On odgovorno tvrdi “da ni u jednoj zemlji EU korišćenje GMO proizvoda nije dozvoljeno, pa neće biti ni u Srbiji, niti se to od nas traži. Oni koji imaju namjeru to da uvoze, neka nađu nekog drugog ministra poljoprivrede”.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Miladin Ševarlić kaže da bi Srbija mnogo izgubila ako bi dozvolila proizvodnju GMO, jer svega 10 odsto stanovnika u Evropi koristi GMO. “Postoje mnogobrojne studije koje potvrđuju da takva hrana izaziva alergološka i toksikološka oboljenja, slabi imunitet, oštećuje bubrege i jetru, pa čak izaziva i najopasnija oboljenja”, rekao je Ševarlić.
Bivši republički veterinarski inspektor Miroslav Stojišić takođe kaže da konzumiranje GMO dovodi do raznih vrsta anomalija. “GMO će štetno djelovati na gene, što će se prvo vidjeti kroz anomalije kod djece. Postepeno, što se više bude unosio, sve više će se ispoljavati njegove posljedice”, naveo je Stojšić.
Bivši istaknuti član SPS-a Milorad Vučelić, koji s e godinama bori protiv GMO hrane, navodi da su ovom vrstom proizvoda preplavljeni Argentina, Irak, afričke zemlje… “Genetski modifikovano sjeme, kada se posije, daje plod iz kojeg sjeme više nema reproduktivnu moć. To znači da, kada se posije soja ili pšenica, i rodi, ona sljedeće godine ne može da posluži kao usjev. To je pravi ropski lanac, uništavanje planete”, objašnjava Vučelić, i tvrdi da je korišćenje GMO kao kad se osiromašeni uranijum stavlja u zemlju. Press