LISABON, Portugalski premijer Žoze Sokrates izjavio je danas da njegova zemlja ne planira da traži međunarodnu finansijsku pomoć, jer je budžetski deficit iz prošle godine bio manji od planiranog.
On je naveo preliminarne podatke koji su pokazali da je deficit za 2010. godinu bio ispod 7,3 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), koji je Portugal obećao EU, što znači da je snizio deficit za oko dva odsto.
“Zemlja napreduje i to dobro. Jedna smo od zemalja koje su smanjile deficit u prošlog godini, a htio bih naglasiti kako međunarodna financijska pomoć neće biti potrebna”, rekao je Sokrates.
Slične izjave u mjesecima koji su prethodili traženju finansijske pomoći davali su grčki i irski premijer, a očekuje se da bi Portugal mogao biti sljedeći na listi koje će evropska dužnička kriza dovesti na rub propasti.
Portugalska Vlada u ovoj godini namjerava da smanjiti deficit na 4,6 odsto BDP-a, i to usvajanjem oštrih mjera štednje, kao što su smanjivanje plata u javnoj upravi i dizanje poreza, a uvjereni su da se mogu finansirati na tržištima.
Britanski list “Dejli telegraf” objavio je juče da će Portugal, poslije Grčke i Irske, postati sljedeća članica evrozone koja će, zbog prezaduženosti, biti prinuđena da “prihvati” finansijsku pomoć EU i Međunarodnog monetarnog fonda.
List piše da, kao u slučaju Irske, Njemačka i Francuska žele da Portugal pristane na paket pomoći od oko 80 milijardi evra – da bi bila izbjegnuta mogućnost širenja krize zajedničke valute, te da su u tom smislu već obavljeni prvi razgovori sa Portugalcima.
Obje strane, nastavlja list, demantuju postojanje bilo kakvih pritisaka ili posebno akutne nestašice sredstava u trezorima lisabonske Vlade – baš kao što je to bilo u slučaju Irske, koja je na kraju bila prinuđena da prihvati pomoć po cijenu uvođenja izuzetno drastičnih mjera štednje kod kuće.
“Dejli telegraf” piše da iza svega stoji strah Berlina i Pariza da bi kriza mogla da se proširi na Španiju, čija je privreda dva puta veća od grčke, irske i portugalijske zajedno.