BEOGRAD, Srbija bi trebalo da završi pregovore i potpiše bilateralne Protokole o liberalizaciji tržišta sa svim bitnim članicama Svjetske trgovinske organizacije.
Do sada su potpisana četiri bilateralna protokola o liberalizaciji tržišta robe i usluga i to sa – Japanom, Norveškom, Hondurasom i Republikom Korejom, sutra će biti potpisan sa EU, dok se krajem januara očekuje potpisivanje i sa Kanadom.
Potpisivanje protokola sa EU veoma je značajno za dalji proces okončanja bilateralnih pregovora sa ostalim članicama, što je i znak da je proces pristupanja Srbije STO u finalnoj fazi.
Bilateralni pregovori o liberalizaciji tržišta robe i usluga između Srbije i EU nisu vođeni direktno, kao u slučaju pregovora sa drugim zainteresovanim STO članicama, jer je naša zemlja već zaključila sa EU Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno Prelazni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima.
Protokol, koji će biti potpisan u Briselu, zasniva se na pomenutim zaključenim sporazumima, jer su njima već regulisana sva relevatna trgovinska pitanja, ističe se u saopštenju. Očekuje se da će potpisivanje ovog Protokola biti podstrek ostalim članicama STO sa kojima su pregovori u toku ili su pri kraju da ga okončaju.
Pristupanje STO vodi se na dva paralelna procesa – multilateralni pregovori, koji se odnose na usklađenost spoljnotrgovinskih sistema i bilateralni pregovori sa svakom zemljom pojedinačno.
Bilateralni pregovori se vode ako neka od 153 zemalja članica STO zatraži pregovore, a tema su carinske stope za industrijske i poljoprivredne proizvode, kao i usluge.
Srbija je bilateralne pregovore vodila sa 13 zemalja, a dešava se da se razgovara o carinskim stopama za 2.500 do 3.000 proizvoda.
Izuzimajući četiri potpisana protokola, EU i Kanadu, Srbija je završila pregovore i sa Švajcarskom, ostaje da se usaglasi tekst, a još pregovora sa SAD, Ekvadorom, Salvadorom, Panamom, Ukrajinom i Brazilom.
“Najtvrđi orah” u pregovorima je Ukrajina koja je imala širi zahtjev u odnosu na druge članice, jer je zahtjevala da se čitava carinska zaštita potpuno ukine ali se očekuje da će tokom godine Srbija okončati pregovore i potpisati protokol i sa tom državom.
STO kontroliše 80 odsto svjetske trgovine, 90 odsto finansijskih transakcija, 92 odsto telekomunikacionih i informacionih tehnologija i 97 odsto prava intelektualne svojine. Tanjug