BERLIN, Njemačka je odlično zaradila na industrijalizaciji Kine, a obje zemlje su kao dobitnice izašle iz krize. Njemački menadžeri računaju na drugi dio kineskog uspona, jer je sada cilj Pekinga promjena strukture privrede.
„Tim Njemačka i Kina u svakom slučaju dobro će sarađivati. Ogromne stope rasta biće nešto manje, ali privreda će i dalje biti u usponu“, kaže Ahim Haug, njemački analitičar.
Haug nije jedini koji sa optimizmom gleda na perspektive dvije zemlje. I ekonomista „Komerc banke“ Jerg Kremer već duže vrijeme mašta o novoj „osovini rasta Berlin – Peking“.
Njemačka je imala posebnu korist od kineskog privrednog rasta. Zahvaljujući programu subvencija Kina je brzo prebrodila privrednu krizu i u prošloj godini ponovo je zabilježen privredni rast od oko 10 procenata. Od toga su koristi imale sve ključne industrije u Njemačkoj.
Na primjer, rast u elektroindustriji od 12 procenata ne bi bilo bez mnogobrojnih porudžbina iz Kine. Što se automobilske industrije tiče, Folksvagen, BMW i Dajmler udvostručili su prodaju vozila u Kini. U hemijskoj industriji koristi su imali Bajer, BASF i Lankses, jer je Kina najveći kupac sintetičkih materijala i drugih hemijskih proizvoda.
Tokom krize saradnja dvije zemlje postala je još tješnja. Prvi put Njemačka najviše uvozi iz Kine i ona je njen prvi trgovinski partner van EU. Za Kinu, Njemačka je najveći evropski investitor. Perpsektive ostaju dobre, jer se u Kini u martu usvaja novi petogodišnji plan. Cilj vlade u Pekingu je stabilan razvoj koji podrazumjeva štednju energije i sirovina. Dakle, biće veća potražnja svega što ima veze sa zaštitom životne sredine. DW