BEOGRAD, Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Srbije Zorana Marković izjavila je da je prva godina rada Agencije bila uspešna, ali i veoma teška, kao i da ne očekuje da narednih godina bude “mnogo lakše”.
“Najkraća ocjena je da je prva godina rada Agencije bila uspješna, ali i najteža. Kad podvučemo crtu, možemo biti zadovoljni jer smo ispunili osnovna očekivanja”, rekla je Zorana Marković.
Ona je istakla da se teškoća u radu ogledala u tome što se radilo na popunjavanju kapaciteta Agencije – zapošljavanju, obezbjeđivanju prostora za rad, a istovremeno se očekivalo da Agencija u punom kapacitetu primenjuje i vrši svoje nadležnosti.
Ipak, kako je navela, dvije najvažnije funkcije su uspješno odrađene.
“Ustanovili smo registar imovine funkcionera, primili 16.500 imovinskih izvještaja, od toga 15.000 samo u zakonskom roku do 31. januara što je bio veliki posao, zatim registar funkcionera u koji je unjeto više od 5.000 osoba koje obavljaju funkcije u državnim organima”, navela je ona.
Kako je istakla, Agencija radi na uspostavljanju registra o prenosu upravljačkih prava, odnosno kompanija u kojima vlasništvo veće od 20 odsto imaju funkcioneri, a pravi se i katalog poklona.
Sankcije za nepoštovanje zakona su izuzetno ozbiljne i pored mjera Agencije postoji mogućnost podnošenja prekršajnih i krivičnih prijava, rekla je Marković ističući da u tom smislu, Agencija stoji na raspolaganju svim funkcionerima.
“Ako zaista hoćemo ozbiljno da primjenjujemo zakon, određeni stepen saradnje i razumjevanja mora da postoji”, kazala je direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Srbije.
Prema njenoj ocijeni, postoji politička volja za borbu protiv korupcije, ali nije dovoljno da to bude samo politička volja.
“Ona jeste preduslov, ali nije jedina i isključivo važna da bi se problemi oko stanja ili percepcije korupcije u Srbiji razrješili. Osim političke, potrebna je volja svih nas, mislim na državne organe i svih građana..”, istakla je ona.
Bez toga, kako je navela, ostaju samo želje i pojedinačni pokušaji da se problem riješi.
“Problemi sa kojima se mi suočavamo u domenu korupcije su takvi da ne može jedan državni organ ili pojedinac da ih riješi, već to mora da se radi koordinirano”, navela je direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Srbije.
Prema njenim riječima, Agencija je podnjela prekršajne prijave protiv partija koje nisu podnjele finansijske izvještaje o troškovima svojih kampanja.
“Do sada je podnjeto osam prekršajnih prijava protiv stranaka koje su učestvovale na vanrednim lokalnim izborima u Aranđelovcu, Boru i u Žablju. Teška povreda zakona mora da povlači odgovarajuću zakonsku posledicu i neprijavljivanje troškova kampanje predstavlja ozbiljno kršenje zakona”, naglasila je Marković.
“Najteži slučajevi za nas su ‘stari slučajevi’ koji se odnose na postupke privatizacije. Tu ćemo u narednom periodu gledati da zajednički, koordiniranom akcijom dovedemo do ishoda jer to je sistemski problem”, rekla je Marković. Beta