BEOGRAD, Malo je danas u Srbiji onih koji bi potpisali Zmajeve stihove „Zima, zima, e, pa šta je“. Možda i nije lav, ali lavovski „ujeda“ za novčanik. Gruba računica pokazuje da prosječno domaćinstvo samo tokom ovog godišnjeg doba ima od 110.000 do 205.000 dinara dodatnih troškova. Prosječna potrošačka korpa u zimskom mjesecu je tako najmanje duplo „teža“ od uobičajene.
Troškove „zidaju“ grijanje, zimska garderoba, priprema novogodišnjeg i božićnog slavlja, ali i krsnih slava. Ako se na to doda i zimovanje, jasno je da domaćinstvu nisu dovoljne dvije prosječne plate i da će proljeće dočekati u velikom minusu.
Grijanje
Briga oko grijanje počinje već na jesen, ali zima isporuči račune. Istraživanje Agencije za energetiku pokazuje da tokom zime prosječno domaćinstvo, koje živi u stanu od 60 kvadrata, na grijanje potroši od 36.500 do 128.700 dinara.
– Najveće troškove za grijanje imaju domaćinstva koja koriste lož ulje i električnu energiju direktno u grijnim tijelima i kotlovima za etažno grijanje – kažu u Agenciji. – Ona za grijanje stana od 60 kvadrata tokom cijele sezone moraju da izdvoje oko 129.000 za lož-ulje, odnosno 108.000 dinara za električnu energiju.
Najekonomičnija je TA peć, ali kad se puni samo noću (36.500 dinara). Ko koristi ugalj potroši od 37.000 do 42.000 dinara. Centralno grijanje košta 46.400 dinara, na prirodni gas 51.000, a na drva 55.300 dinara.
Hrana
Zima je skuplja i običnih dana. Na jelovniku nema sezonskog voća i povrća, već kalorične i po pravilu skuplje hrane. To je vrijeme u godini u kome trgovci i proizvođači u cijene proizvoda uračunavaju sve do tada narasle troškove. Poskupljenja se lančano šire.
– Januar je subjektivno najduži mjesec u godini i tako je oduvijek – kaže Goran Papović, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača. – Srbija je suočena sa nevjerovatnom situacijom. Trebalo bi da sve poskupljuje na osnovu ponude i potražnje, ali kod nas postoje monopoli. Da imamo otvoreno tržište situacija bi bila drugačija. U vremenu kada su marketi željni kupaca, nema logike da cijene rastu. Nema ekonomske cijene u uslovima kada nemate kupaca ni po nižim cijenama. Potrošači su tako i na račun zdravlja prepušteni ponudi na pijacama. Već godinama mi imamo lažna sniženja u decembru i prelomna poskupljenja u januaru. Tako je i sada.
Slavlja
Dokaz su sva poskupljenja koja su opteretila građane Srbije sa prvim danom nove godine. U Beogradu je poskupjeo javni prevoz. U većini radnji je skuplje južno voće, iako još nije dignut porez na dodatu vrijednost. Za koji dinar su skuplji konditorski proizvodi, a iščekujemo veće cijene kafe. Cjenovnike prepravljaju i benzinske pumpe i proizvođači duvana.
Već zagrejani novčanik usija se kad dođe vrijeme za novogodišnje i božićne ručkove i slave, kojih je najviše u ovom periodu. Novogodišnja trpeza za četvoročlanu porodicu koštala je najmanje 10.000 dinara.
– Pečenje sam kupila u pečenjari, kilogram jaganjećeg je koštalo 1.250 dinara, a za nas četvoro ne može manje od dva kilograma – priča Saveta Milovanović, domaćica sa Karaburme. – Samo na sokove, pivo i vino otišlo je 2.000 dinara. Torte nema ispod 1.000 dinara, a kakva bi Nova godina bila bez sarme i ruske salate.
Mnoge porodice u Srbiji su prije, a neke će taman poslije novogodišnje pripremati i slavske trpeze, koje koštaju najmanje 20.000 dinara.
Trošak je i za Božić. Tradicija nalaže da se praznik započne česnicom, a nastavi pečenjem i kolačima. Ko se pridržava nepisanih pravila za ovaj dan izdvoji najmanje 5.000 dinara.
Pokloni
Deda Mraz je roditeljima sinonim za trošak. Djeca iščekuju pakete ispod jelke, a roditelji u to ime ispisuju posljednje čekove. Dokaz je i nedavno istraživanje portala „Banka onlajn“, koje pokazuje da se čak četvrtina građana zaduži kako bi kupila darove za praznike i slave. U vrijeme praznika klijenti od banaka najčešće traže kredite za refinansiranje i dozvoljene minuse.
Radnje za najmlađe ispražnjene su već polovinom decembra, a dobre igračke nema bez 2.000 dinara. Po koja hiljada ode i na Božić, jer mališane valja i tada iznenaditi darom. Najmanji trošak za četvoročlanu porodicu je oko 5.000 dinara, a gornju granicu je teško utvrditi.
Garderoba
Ljeti možda možemo da se provučemo sa starom obućom, ali kada po vejavici propuštaju čizme, kupovina se ne može odložiti. Najjeftinija zimska obuća je 3.000 dinara, a ko želi kvalitetnije čizme treba da pripremi najmanje 100 evra. Slično je i za kapute i jakne. Ima ih i za nekoliko hiljada, ali je mnogo vjerovatnije da ćemo u radnji izabrati jaknu od najmanje 6.000 dinara. Kome novčanik dozvoljava, na kaput ili jaknu može da potroši i 200 evra. Nezaobilazni su i džemperi, a oni najjeftiniji su 1.500 dinara.
Svečani doček
Nisu svi Novu godinu čekali kod kuće. Doček u restoranima i kafićima se plaćao od 25 do 80 evra. Takav provod, međutim, podrazumjeva i novogodišnju garderobu, a ona je koštala i do 200 evra. Najmanje toliko potrošili su i oni koji su na nekoliko dana otputovali u inostranstvo.
Planina luksuz
Zimovanje je mnogima ove godine nedostižno. Roditelji koji su rješili da na planinu pošalju makar djecu, za svako moraju da izdvoje bar oko 16.000 dinara. Aranžman za odrasle je najmanje 20.000, plus oko 100 evra za ski-pas. I, naravno, treba platiti prevoz.
I prehlada košta
Zima nosi dodatni rizik od nazeba i gripa, a liječenje nije nimalo jeftino. Šumeći aspirini koštaju najmanje 200 dinara, a kapi za nos još toliko. Mnogi s prvim danima počnu preventivno da piju vitamine i minerale u tabletama. Raspon njihovih cijena je veliki – od oko 150 pa sve do 1.000 dinara. Oni najoprezniji bi rado imunitet popravili farmaceutskim preparatima, koji koštaju i po 3.120 dinara (pakovanja od 120 kapsula).
Snijeg i gume
Ove zime je, zbog straha od novog zakona o saobraćaju, zavladala prava epidemija kupovine zimskih guma. Zbog obaveze da makar one dvije na pogonskim točkovima budu zimske, ili ljetnje sa dovoljno dubokom šarom, sa prvim snijegom radnje su – ispražnjene. A samo jedna košta najmanje 5.000 dinara. Novosti