SARAJEVO, Za plate poslanika i delegata Parlamenta BiH, koji još nije konstituisan i ne funkcioniše u punom kapacitetu, u sljedećem mjesecu trebalo bi da bude izdvojeno 275 hiljada maraka.
Aktuelni saziv Predstavničkog doma Parlamenta BiH sa 42 poslanika, koji je od Centralne izborne komisije preuzeo mandate 30. novembra, početkom sljedeće godine, odnosno oko 10. januara trebalo bi da dobije prvu platu, čija je osnovica oko 4.200 maraka. Pored plata poslanika koje ukupno iznose više od 200.000 maraka, poreski obveznici su platili i dva neuspjela pokušaja održavanja konstitutivne sjednice Parlamenta BiH, 30. novembra i 22. decembra. Sjednice nisu održane jer nema dogovora između stranaka iz FBiH.
Iako nije izabran Kolegijum Parlamenta, predsjedavajući i njegovi zamjenici, kao ni komisija za izbor Savjeta ministara BiH, dvije sjednice su koštale 12.000 maraka.
– Održavanje jedne sjednice Parlamenta bez obzira na to da li je ona uspjela ili ne košta oko 6.000 maraka – potvrdio je “Glasu Srpske” šef Zajedničke službe Parlamenta BiH Aljoša Čampara.
Dodao je da će plate primiti još aktuelni saziv Doma naroda, koji broji 15 delegata i koji je svoju posljednju sjednicu održao 1. septembra, te da će pune plate primati sve dok se ne izabere novi saziv Doma. Plate delegata koštaju mjesečno više od 75.000 maraka.
– Osim toga, i 18 poslanika starog saziva Parlamenta, koji nisu dobili povjerenje građana godinu će primati plate. Riječ je o aktu koji donosi Zajednička komisija za administrativne poslove Parlamenta BiH, jer još nije donesen zakon o pravima i dužnostima poslanika i delegata u Parlamentu BiH – kazao je Čampara.
Pojasnio je da će poslanici starog saziva Parlamenta plate, iako ne rade primati 12 mjeseci “ali pod uslovom da neko od njih ne nađe neko drugo zanimanje ili ne uspostavi radni odnos u nekoj drugoj instituciji”.
Kako “Glas Srpske” saznaje u Zajedničkoj službi Parlamenta BiH, od starog saziva poslanika da se na staro radno mjesto ne mogu vratiti potvrde su dostavili Rifat Dolić, Jerko Ivanković Lijanović, Remzija Kadrić, Slavko Matić i Husein Nanić. Adem Huskić je dostavio potvrdu da mu je prestao radni odnos kod ranijeg poslodavca, što su učinili Mirko Okolić i Vesna Šain, dok je Željko Kuzmanović dostavio sporazum o prestanku radnog odnosa kod ranijeg poslodavca. Poslanik Ljiljana Milašin dostavila je uvjerenje sa Biroa za zapošljavanje. Delegat u Domu naroda Hazim Rančić, iako još nije formiran novi Dom, već je dostavio potvrdu da se ne može vratiti u radni odnos kod ranijeg poslodavca, što su učinili i Zoran Koprivica i Drago Ljubičić.
Poslanici Ekrem Ajanović, Sadik Bahtić, Azra Alajbegović i Sead Jamakosmanović nalaze se na spisku poslanika koji ostvaruju pravo na razliku plate i nisu ponovo izabrani, dok Almi Čolo, Branku Dokiću, Lejli Klokić, Slobodanu Šarabi i Hilmu Neimarliji miruje radni odnos. Poslanici i delegati Selim Bešlagić, Sefer Halilović, Božo Rajić i Mirjana Malić imaju status penzionera i neće moći da ostvare to pravo. Delegat Adem Ibrahimpašić je stekao uslove za penziju i neće moći da koristi pravo na platu.
– Poslanici imaju pravo na nešto više od 4.000 maraka i tako 12 mjeseci, ali pod uslovom da neko od njih ne nađe neko drugo zanimanje ili ne uspostavi radni odnos u nekoj drugoj instituciji – kazao je Čampara, izražavajući nadu da će se zakonom, a ne odlukom u sljedećem mandatnom periodu regulisati plate poslanika i delegata u Parlamentu BiH.
Prema izvještaju Ministarstva finansija i trezora BiH o izvršenju budžeta institucija BiH za prvih devet mjeseci, koji je nedavno usvojio Savjet ministara BiH, administracija, poslanici i delegati Parlamentarne skupštine BiH su za tekuće izdatke potrošili više od deset miliona maraka.
Od toga je na bruto plate i naknade za prvih devet mjeseci ove godine iz budžetske kase Parlamentarna skupština BiH potrošila 6,5 miliona maraka, što u prosjeku mjesečno iznosi više od 731.000 maraka.
Naknade
Naknade troškova zaposlenih za prvih devet mjeseci ove godine iznosile su 1.644.765 maraka, a putni troškovi gotovo 7.24.000 maraka. Izdaci na ugovorene i druge poslovne usluge za prvih devet mjeseci iznosili su gotovo 1.500.000 maraka, dok je na telefonske i poštanske usluge plaćeno više od 152.000 maraka.Glas Srpske