SARAJEVO, Oko 60 bivših radnika “Šipad Fojnice”, prema nedavno donesenim presudama, mora ponovo platiti rate kredita koje, mada su odbijene od njihovih plata, nisu stigle do banke.
Ovo, nažalost, nije usamljen slučaj da radnicima od plata budu odbijane rate za kredite, ali da one ne budu na vrijeme uplaćene bankama. Međutim, jedina zaštita radnika u ovakvim slučajevima jeste da sami tuže svoja preduzeća, mada ni to nije garancija da neće platiti za greške menadžmenta.
Predstavnica bivših radnika “Šipad Fojnice” Mirsada Salihagić tvrdi da ih je banka tužila i dobila na sudu, dok još ništa nije urađeno na krivičnoj prijavi koju su 2004. godine podnijeli protiv odgovornih u firmi zbog, između ostalog, ovih malverzacija.
“Banka nas nikad nije obavijestila da rate nisu uplaćivane. Meni je od plate odbijeno svih 12 rata, a ispostavilo se da četiri nisu uplaćene. Tokom suđenja smo donosili i platne liste na kojima se vidi da je sve to odbijano od plata, ali to nije pomoglo. Sud je rekao da smo morali provjeravati da li firma uplaćuje rate i da moramo platiti zaostatke. Već su nekima dolazili da plijene imovinu. Veća tragedija je što više nigdje ne možemo dići kredit”, rekla je Salihagićeva, dodavši da su radnici ove firme u stečaju digli prosječno svega po 1.000 KM kredita.
Sa sličnim problemom susreću se i uposlenici Javnog preduzeća prevoza putnika GRAS Sarajevo, koji su za kraj ovog mjeseca bili planirali i stupiti u štrajk.
Adnan Himzanija iz Sindikata komunalne privrede firme GRAS, u kojoj radi oko 2.500 KM, istakao je da je kod njih stalno prisutan problem da im od plata odbiju rate za kredit. Tvrdi da uplate ovog novca bankama kasne i po mjesec, pa radnici plaćaju zatezne kamate. Dodao je da su zbog ovoga podnijeli krivične prijave protiv Uprave.
“Uvijek kasni po mjesec dana. Banke šalju papire žirantima i samo za taj papir dužnik mora platiti osam KM, a ima dva do tri žiranta. Dosta je radnika koji imaju kredit. Zapravo, ne znam ima li radnika da nema kredit”, kazao je Himzanija.
Direktor GRAS-a Hasan Bašić kaže da ne zna za ovaj problem.
“Svi koji su platili zatezne kamate neka to donesu meni i ja ću im to nadoknaditi”, rekao je Bašić, dodavši da plata nikada nije kasnila.
U Savezu samostalnih sindikata BiH svjesni su ovog problema, ali nisu znali reći koliko radnik zbog njega ispašta.
Glavni federalni inspektor rada Muhamed Pašukanović tvrdi da ovaj problem nema veze sa Inspekcijom rada jer nije tretiran Zakonom o radu.
“To je u pitanju neka finansijska mahinacija. Ako se to dešava, to je otuđenje i pitanje je gdje je taj novac. Zaposlenici trpe štetu jer bankama blagovremeno ne budu uplaćene rate i jedino što mogu jeste da pošalju opomenu pred tužbu i traže da im bude nadoknađena šteta i da na vrijeme uplaćuju kredit, a onda i da tuže firmu”, dodao je Pašukanović.Nezavisne novine