BEOGRAD, Srbija je i dalje na začelju svjetske liste po brzini izdavanja građevinskih dozvola. Propala građevinska sezona, legalizovano pet odsto bespravno sazidanih objekata, riješena samo jedna konverzija prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem uz naknadu… Ukratko, ovo je učinak novog Zakona o planiranju i izgradnji, koji je stupio na snagu prije više od godinu dana. A, najavljen je kao reformski, koji će da ubrza i pojednostavi procedure, olakša legalizaciju bespravnih zdanja, korupciju svede na najmanju mjeru, uvede red u oblast građevine i planiranja.
Red je, mora se priznati uz veliku pomoć svetske ekonomske krize, uveden tako što su se investitori razbježali, novih gradilišta gotovo da nema, a stara su mahom zarasla u korov. I danas u Beogradu “u životu” imamo nažalost samo jedan veliki projekat u stanogradnji, a investitor je – država. Riječ je o izgradnji stanova na lokaciji bivše kasarne “4. juli”. Ukoliko se problemi u građevinarstvu hitno ne riješe, država će, sva je prilika, ostati i jedini investitor.
Sa druge strane, svi oni koji su čamili godinama na šalterima, plaćali naknade, takse, dozvole i legalno sazidali krov nad glavom, poslije najava o mogućoj besplatnoj legalizaciji sa jednim papirom i te kako imaju pravo da se ljute i osjećaju građanima drugog reda. Čak i poniženo kada se prisjete trnovitog i “paprenog” puta do tapije.
Činjenica je da su mnogi zidali bez dozvole iz nužde, neki i zato što nisu postojali urbanistički planovi, a neki bezobrazno – da bi zaradili. I država ih je amnestirala. Čak se išlo i toliko daleko da se dozvoli i legalizacija objekata sazidanih do 11. septembra 2009. godine iako je od 2003. izgradnja bez papira krivično djelo. Besplatna legalizacija “prelila bi čašu”.
Za ljutnju razloga imaju i lokalne samouprave sa kojima se, kako se pokazalo, oko novih rješenja ministar Oliver Dulić nije konsultovao. Zbunjeno je i više od 600.000 građana kojima ministar nije konkretno objasnio koja to sudbina čeka njihova zdanja. Većina od njih je i dalje u zabludi da legalizaciju neće platiti ni dinar. Tako će proces legalizacije dok se ministar ponovo ne oglasi vjerovatno potpuno da zamre.
– Podržavamo ideju da se na brži način rješava problem legalizacije – kaže Goran Rodić, sekretar Udruženja za visokogradnju Privredne komore Srbije. – Onima koji su iz nužde rješavali pitanje krova nad glavom, a plaćaju porez na imovinu i komunalije treba omogućiti ako ne besplatnu onda svakako simboličnu naknadu za legalizaciju kako bi svoju imovinu mogli da stave u funkciju.
Stručnjaci
Ako se stručnjaci uključe, u vrlo kratkom roku može da se poboljša, izmjeni i dopuni ili donese potpuno novi zakon o planiranju i izgradnji – kaže Goran Rodić.
– Stručnjaci su, i to se pokazalo, bili u pravu kada su predlagali set zakona o izgradnji, planiranju, zemljištu, legalizaciji, a ne donošenje samo jednog propisa, koji rješava ovako složenu tematiku. Novosti