BANJALUKA, SARAJEVO, Nakon najnovijeg poskupljenja pekarskih proizvoda u FBiH od 20 odsto, potrošači u BiH smatraju da bi pravo rješenje za spas najugroženijih kategorija građana bila proizvodnja “narodnog” hljeba, koji bi bio proizvođen uz subvencije države i po nižim cijenama.
Naime, u Klubu potrošača Srednjebosanskog kantona (SBK), kazali su da su najnovijim poskupljenjem hljeba grubo povrijeđena prava socijalno najugroženijih potrošača u BiH i oni traže kreiranje takozvanog jeftinog “narodnog” hljeba.
“On bi po subvencionisanim cijenama bio dostupan materijalno najugroženijim kategorijama društva, čiju cijenu i kvalitet treba da garantuje država”, rekli su u Klubu potrošača SBK.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, kazao je da bi taj potez umnogome pomogao napaćenom i ugroženom narodu u BiH, ali da se uvedu pravila kako bi se ravnomjerno dijelio i bio dostupan ugroženima, a ne onima koji to nisu.
“Jeftini ‘narodni’ hljeb je izbačen iz proizvodnje u oba entiteta, možda postoje pojedinačni slučajevi proizvodnje, a država kao država je nemoćna, ne može da stabilizuje cijene i nema socijalnih programa, pa smo stalno u traganju za načinima kako pomoći najugroženijim kategorijama”, rekao je Lakota.
On je naveo da u BiH ne postoji ni baza podataka kako bi se znalo ko su ugroženi, da bi im lakše taj hljeb mogao biti dijeljen.
Komentarišući mogućnosti pomoći najugroženijim kategorijama nakon poskupljenja, Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, kazao je da bi trebalo pokrenuti sistemska rješenja, a ne ona kratkog daha.
“Jedno od rješenja je snižavanje stope PDV-a za prehrambene proizvode, a luksuzne proizvodi treba više oporezovati”, kazao je Petrović.
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS, kazao je da je proizvodnja “narodnog” hljeba posljednja zabilježena u Kozarskoj Dubici, te da je njegova cijena zavisila od subvencija opštine.
“Bilo je inicijativa iz Vlade RS, ali smo mi pekari rekli da se to ne radi, da bi se izbjegle razne manipulacije, već da se pomoć direktno podijeli ugroženima”, rekao je Trivić.
U Kozarskoj Dubici je prošle godine projektom “Narodni hljeb” socijalno ugroženim kategorijama koje žive na području grada omogućena kupovina hljeba po cijeni od 0,50 KM, a onima koji žive van grada kupovina brašna po cijeni od 7,50 KM po vreći od 25 kilograma.
Opština je u tom slučaju vršila subvenciju pekarima i mlinarima na osnovu faktura i priloženih bonova čijoj se izradi pristupalo na osnovu spiskova dostavljenih iz Centra za socijalni rad i Udruženja penzionera. Nezavisne novine