BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) usvojila je danas po hitnom postupku Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima koji predviđa povećanje zbirne stope svih doprinosa u RS sa 30,6 na 33 odsto.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da će povećanje zbirne stope doprinosa obezbijediti pokriće deficita u vanbudžetskim fondovima.
“Zakon predviđa povećanje stopa doprinosa za penzijsko-invalidski sistem sa 17 na 18 odsto, za zdravstveno osiguranje sa 11,5 na 12,5 odsto, za dječiju zaštitu sa 1,4 na 1,5 odsto, a za osiguranje od nezaposlenosti sa 0,7 odsto na 1 odsto”, istakao je Džombić.
On je naveo da je zakonom propisan izuzetak da kod zaposlenih iz oblasti proizvodnje tekstila, kože i obuće osnovicu doprinosa ne predstavlja lično primanje, već 25 odsto od prosječne mjesečne bruto plate u RS.
“Ovaj izuzetak odnosi se samo na 2011. godinu i predstavlja rezultat dogovora socijalnih partnera u Srpskoj, imajući u vidu da se oblasti prerađivačke industrije nalaze u najtežoj finansijskoj situaciji”, istakao je Džombić.
On je rekao da Zakon predviđa povećanje stopa svih doprinosa u RS, te obavezu svih isplatilaca doprinosa da dostavljaju mjesečni obračun doprinosa Poreskoj upravi RS.
“Ovakva mjera pojačava sistem kontrole plaćanja doprinosa, a s tim ciljem predviđa se nastanak obaveze plaćanja doprinosa do kraja mjeseca za prethodni mjesec”, istakao je Džombić.
Prema njegovim riječima, Zakon stvara socijalnu sigurnost, poboljšanje izvršenja obaveza poslodavaca u RS i sprečavanje zloupotrebe radnika.
Poslanik PDP-a Slavko Vučurević smatra da će povećanje stopa doprinosa izazvati smanjenje broja uplatilaca doprinosa i zaposlenih u Srpskoj.
Poslanik SDS-a Zoran Latinović smatra da je neprihvatljivo povećanje stopa doprinosa, jer one predstavljaju direktan udar na privredu Srpske i pogoršanje uslova privređivanja u RS.
Nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić prekinuo je prvu posebnu sjednicu parlamenta i nastavak zakazao u utorak, 28. decembra, u 12.00 časova.
U nastavku sjednice biće razmatrani Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o prenosu prava svojine na kapitalu RS u preduzećima koja obavljaju komunalne djelatnosti na jedinice lokalne samouprave po hitnom postupku, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o fiskalnim kasama.
Skupština bi trebalo da razmatra i Prijedlog odluke o izmjeni odluke o prihvatanju zaduženja i finansijskog doprinosa prema Kreditnom zavodu za obnovu Frankfurt na Majni po projektu “Gradski sistem vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda u gradu Banjaluci”.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“On je naveo da je zakonom propisan izuzetak da kod zaposlenih iz oblasti proizvodnje tekstila, kože i obuće osnovicu doprinosa ne predstavlja lično primanje, već 25 odsto od prosječne mjesečne bruto plate u RS.”
Jel treba na ovo nešto dodati? volio bih da vidim komentare ekonomista o ovome, ali naročito pravnika, jer je ovo prije svega kršenje Ustava RS, Zakona, moralnih načela, načela jednakosti, ljudskih prava itd. što nije novo kad je u pitanju SNSD i aktuelna vlast, ali je zaista previše. Pozivam sve privrednike koji ne spadaju u grupu povlaštenih od Republike i njenih organa, dakle svih oštećenih u ovom predmetu, da bojkotuju plaćanje poreza i doprinosa ili da to rade na način kako je za njih najpravednije,a to je po istoj stopi kakva je i kod tekstilaca, o objašnjenjima kako je jedna grana pogođena, a ostatak privrede nije, može samo da priča neko ko gleda previše Srećka Šojića, a i prošlogodišnjih 50KM po radniku je nelegalno i to smo mi morali izvaditi iz svojih džepova(od boraca koji su se izgleda odrekli dodatka za 2009., pa tako i ostalih) i dati njima, a zašto, jer je vlast tako dobra prema nama, pa ostale djelatnosti ostvaruju ekstraprofit ili šta već, sigurno je da u RS ne postoje sindikati, ne postoje udruženja poslodavaca, niti bilo kakav drugi organ koji bi zaštitio privredu i radnike od vlasti i njihovog prokletstva za pljačkom i otimačinom svega što je moguće, uz licemjernu priču i ogromnu podršku nepismenih i psihički nestabilnih!
ako neko misli da ne znam, pa će reći kako postoji sindikat, udruženja itd, ja sam mislio na te organizacije u pravom smislu, ne ono što vlast osniva da bi postojalo da njoj da težinu i legitimitet, nego u pravom smislu riječi, organizacije koje su uvijek bliže radikalnim mjerama, nego sjedenjem u foteljama i slikanjem sa vladajućim strukturama!
RS NEMA TAKVE INSTITUCIJE, NITI UDRUŽENJA, NITI SINDIKATE, NITI BILO KAKAV INSTRUMENT BORBE ILI ZAŠTITE OD BEZUMLJA VLASTI!