BRISEL, Evropske vođe spore se oko načina borbe protiv opasne kreditne krize uoči današnjeg početka samita zemalja čija je zajednička valuta imaju evro, na kome se ne očekuju krupne odluke.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je na sastanku svoje demohrisćanske partije, uoči dvodnevnog samita, nastojala da umiri izvještaje o navodnim svađama među zemljama članicama evrozone oko pristupa krizi.
“Želim da pošaljem jasan i jedinstven signal za Evropu i za evro. Uvijek se radi o pokazivanju odgovornosti, čvrstim porukama i solidarnosti. Svi mi stremimo istom cilju, odnosno da osiguramo stabilnu valutu i stabilnu Evropu “, rekla je Merkel.
Ne očekuje se da će na samitu u Briselu biti donijeta bilo kakva radikalna odluka o zauzdavanju kreditne krize. Umjesto toga,učesnici će se koncentrisati na unošenje malih promjena u evropske sporazume, potrebne za formiranje novog kriznog mehanizma o kojem su se dogovorili prije dva mjeseca.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je naznačila da je to samo po sebi veliko dostignuće.
“To je veoma veliki korak ka solidarnosti među zemalja evrozone”, rekla je ona uoči samita.
Rastu pozivi za smjelije akcije unutar EU, bilo povećanjem fonda od 750 milijardi evra za spas država u nevolji, bilo izdavanjem evropskih obveznica koje bi osnažile povjerenje u evro.
Angela Merkel je do sada najveći protivnik povećanja kriznog fonda i izdavanje evroobveznica. Zbog toga je bila predmet napada najveće njemačke opozicione stranke.
Parlamentarni vođa njemačkih Socijaldemokrata Frank Valter Štajnmajer, i bivši ministar finansija Njemačke Per Štajnbrik naveli su u članku u Fajnanšel tajmsu da je potreban radikalniji i ciljani pristup da bi se okončala sadašnja kriza.
Oni su zatražili djelimično refinansiranje dugova Grčke, Irske i Portugala, garancije za obveznice stabilnim zemljama i ograničeno uvođenje evroobveznica.
Švedski premijer Fredrik Rajnfeld takođe je pozvao evropske zemlje da se više bave potrebnim reformama a manje “kratkovidim upravljanjem krize”. Beta