VARŠAVA, Premijer Poljske Donald Tusk je danas, povodom samita Evropske unije u Briselu, kazao da Poljska, iako je ništa na to ne obavezuje, razmatra da preko novog mehanizma pruži pomoć članicama zone evra kojima prijeti stečaj, iako sama nije u toj zoni.
“Vrlo ozbiljno razmatramo učešće u tom mehanizmu. Kada se zamislimo i procjenimo, bolje je rizikovati da mora nešto da se uloži za to da se nađemo u grupi zemalja koje su, uprkos svemu, najbogatije u ovom dijelu svijeta i da možemo da računamo na njihovu pomoć ako kod nas ne pođe kako treba”, kazao je Tusk poljskim novinarima.
Premijeri Višegradske četvorke su se sreli na uobičajenim konsultacijama pred današnji sastanak šefova država i vlada članica EU u Briselu.
Premijerka Slovačke Iveta Radičova je kazala da se na tom sastanku sa Tuskom, premijerom Češke Petrom Nečasom i Mađarske Viktorom Orbanom, da će Višegradska četvorka insistirati da sa ovog samita na finansijska tržišta ode jasan signal u vidu defitivnog dogovora o stalnom kriznom mehanizmu za zemlje u problemima od 2013. godine.
On bi zamjenio sadašnji provizorni koji je reagovao na dužničku krizu u evro-zoni.
Radičova smatra da ni takav signal neće biti dovoljan da se umire investitori koji imaju sve veće sumnje u finansijsku stabilnost većeg broja evropskih zemalja.
Za Slovačku je, prema riječima premijerke, važno da će u novi mehanizam biti uključen i privatni sektor.
“Time će biti uklonjeno kockanje sa moralom kakvo postoji u sadašnjem mehanizmu. U novom će biti vrlo striktni mehanizmi postupanja u slučaju da zemlje zapadnu u probleme. Na prvom mjestu će biti obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu, zatim prema mehanizmu krizne pomoći, a tek na kraju prema povjeriocima”, kazala je
Radičova, javlja slovačka agencija TASR. Beta